Aký je Avatar: Cesta vody?

Napísal Waerwulf 1 dňa 18 január 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Vitajte na Pandorskej pláži

Vo filme Avatar: Cesta vody vás režisér James Cameron stiahne tak hlboko a nechá vás unášať tak jemne, že chvíľami nemáte pocit, že sledujete film, ale že sa v ňom vznášate. Z času na čas vás zavedie na dno mimozemského mora, ktoré je natočené s ohromujúcou realistickosťou vo vysokom rozlíšení a hemží sa všemožnými sureálnymi rybami.

Avatar2 cesta vody recenzia fb 54566

Voda

Viete si predstaviť, akú zábavu (a bolesti hlavy) museli mať Cameron a jeho čarodejníci vizuálnych efektov pri navrhovaní tejto brilantnej nirvány na oceánskom dne. Vidíte tiež astronomický rozpočet (údajne viac ako 350 miliónov dolárov) a mimoriadne sofistikované digitálne nástroje, ako aj cit pre pohyb kamery, ktorý sa pravdepodobne formoval vďaka hodinám hlbokomorského potápania, čím režisér dosiahol vzrušujúci pocit vznášania sa.

Akokoľvek môžete túžiť po tom, aby nás Cameron udržal tam dolu - aby nám v podstate poskytol najdrahší a najprepracovanejší film o podmorskom vysedávaní, aký kedy vznikol - nemôže alebo nechce udržať všetok tento snový zázrak v statickej podobe viac ako tri hodiny.

Koniec koncov, je to James Cameron, ktorý musí vyrozprávať staromódny príbeh, rozprávať dialógy a časom rozohrať pekelne akčný film s ohnivými stroskotaniami, smrtiacimi šípmi a tvorom s korytnačou kožou veľkosti veľryby, známym ako Tulkun.

Celkovo je úžasné mať ho späť (teda Camerona, hoci Tulkun je tiež vítaný). Zostáva jedným z mála hollywoodskych vizionárov, ktorí si skutočne zaslúžia tento toľko zneužívaný termín, a ako taký má v hlave viac než len vysávanie peňaženiek divákov.

avatar 2 cesta vody 8880

foto: 20th century studios


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Zápletka

Cameron rozpúta vážnu hrozbu, ktorá Jakea a Neytiri vyženie z ich domova v omaticajskej džungli a pošle ich na útek k oceánu, kde hľadajú útočisko u civilizácie obyvateľov útesov Na'vi známej ako Metkayina.

Je to prezieravý rozprávačský ťah, ktorý nielenže osvieži kulisy, ale zároveň prinúti Jakea, Neytiri a ich rodinu prispôsobiť sa úplne novému spôsobu života, ktorý Cameronovi umožní ukázať každý štvorcový centimeter svojho vodného raja. Ak Vás zaujíma ako prebiehalo natáčanie, pozrite si nasledujúce video.

Pre slovenské titulky kliknite na ikonku Titulky png transparent computer icons subtitle others miscellaneous angle text (CC), potom na ikonku Nastavenia png transparent computer icons logo youtube symbol youtube area theme settings (Settings), kde zvoľte Titulky - Automaticky preložiť a vyberte Slovenčinu (Subtitles - Auto-translate).

Dej

V tomto dlho pripravovanom a dlho očakávanom pokračovaní svojho megahitu Avatar z roku 2009 sa Cameron vracia na vzdialený mesiac Pandora, hoci väčšina deja sa odohráva ďaleko od majestátnych plávajúcich hôr a zelených dažďových pralesov prvého filmu.

S týmto oslnivým, čoskoro zničeným rajom sme sa stretli očami Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého mariňáka, ktorého jeho nemilosrdní korporátni nadriadení poslali infiltrovať Na'vi, mocnú rasu humanoidov s modrou pokožkou, žltými očami a mačacími chvostmi, ktorí žijú v úžasnej jednote so všetkým živým.

Transplantovanému do vlastného geneticky upraveného tela Na'vi, čiže avatara, Jakeovi netrvalo dlho, aby zmenil lojalitu a obrátil sa proti ľudstvu, keďže sa beznádejne zamiloval do krásy Pandory a tiež do bojovníčky Na'vi, princeznej Neytiri (Zoe Saldaña).

Úroveň počítačovej vyumelkovanosti každej krajiny a morskej scenérie v Avatarovi 2 je kumulatívne ohromujúca, a to spôsobom, na ktorý nemal ambíciu ani prvý film, naliehavo prepínajúci medzi Jakeovými ľudskými a na'vijskými skúsenosťami. Rovnako dôležité je, že stávky sa zvýšili, emócie sa prehĺbili a imperatívy rozšírenia značky, ktoré zvyčajne ovládajú pokračovania, sa našťastie nikde neobjavujú.

avatar 2 cesta vody 8881foto: 20th century studios

Film, ktorý netlačí na pílu

To sa môže zdať pozoruhodné, ak vezmeme do úvahy, že séria Avatar (v pláne sú minimálne tri ďalšie filmy), rovnako ako všetky majetky bývalých štúdií Fox, teraz patrí spoločnosti Disney, ktorá hovorí o bezohľadných korporátnych vládcoch.

Ale potom nie je prekvapením, že režisér filmov "Votrelci" a "Terminátor 2: Deň zúčtovania", dvoch najnezmazateľnejších pokračovaní v dejinách akčného filmu, vie niečo o inteligentnom a rozsiahlom budovaní franšíz.

A ako ukázali filmy "Priepasť" a "Titanic", Cameron vie niečo aj o vode, v ktorej toto najnovšie pokračovanie nájde svoju sladkú bodku: Vitajte na Pandorskej pláži.


Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný QLED televízor, v našej ponuke máme super modely od Nokia. Pozri celú ponuku >


Obsadenie

Niekoľko rokov po tom, čo sa zbavil svojho avatara a znovuzrodil sa ako plnohodnotný Na'vi, Jake zvládol svoj postľudský spôsob života. Spolu s Neytiri sú rodičmi štyroch Na'vi detí: dvoch dospievajúcich synov Neteyama (Jamie Flatters) a Lo'aka (Britain Dalton); osemročnej dcéry Tuk (Trinity Bliss) a adoptovanej dospievajúcej dcéry záhadného pôvodu Kiri.

Hrá ju Sigourney Weaver, čo je voľba pre obsadenie, ktorá ju prirodzene spája s Dr. Grace Augustine, zosnulou vedkyňou z prvého filmu, čím sa iniciuje záhada, ktorá bude zrejme rozlúštená v ďalšom priebehu franšízy.

avatar 2 cesta vody 8879

foto: 20th century studios

Nové postavy

Metkayinovia, vedení láskavým a pohostinným Tonowarim (Cliff Curtis) a jeho menej pohostinnou manželkou Ronal (Kate Winslet), sú vysoko vyvinutým klanom vodných obyvateľov, čo podčiarkuje ich akvamarínová pokožka (v kontraste s azurovými tónmi Omaticajanov), šperky z mušlí a rybej siete a zložité tetovania pripomínajúce maorské umenie.

Môžu sa tiež pochváliť nezvyčajne hrubým a dlhým chvostom, ktorý je určený na kormidlovanie pod vodou. Pre Jakea, Neytiri a najmä ich deti je náročnou výzvou naučiť sa orientovať vo vodnej divočine hneď vedľa ich nového plážového raja. Vyslúžia si tým aj posmešky miestnych obyvateľov, najmä Tonowariho a Ronalových vlastných dospievajúcich detí, v príbehu, ktorý sa miestami hrá na tínedžerský surferský film.

avatar 2 cesta vody 8878foto: 20th century studios 

Emócie, emócie a zase emócie

Dokonca aj od filmára, ktorý je zvyknutý stavať intímne vzťahové ságy proti veľkým tragédiám, pôsobí neha a občasná sentimentalita, s akou Cameron investuje do tejto drámy rodinného konfliktu a prežitia, nezvyčajne osobne.

Pri troch hodinách sa môže zdať aj trochu rozťahaná, ale aj to je z Cameronovej strany skôr akt veľkorysosti než zhovievavosti; jeho náklonnosť k tejto rodine je skutočná a časom bude aj vaša.


Zdá sa ti TV obrazovka malá? Chceš si obraz užiť ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Recenzia

Diváci, ktorí očakávajú strhujúcu non-stop akciu namiesto režisérovho zvyčajného pomalého budovania deja, môžu byť prekvapení, že sledujú nenáročnú ságu o príliš starostlivých rodičoch a vzdorovitých tínedžeroch, problémoch s rasovou identitou a príležitostnej xenofóbii.

Dočkajú sa aj niekoľkých krásnych veľrybích rečí vďaka tým mamutím Tulkunom, z ktorých sa vykľujú pútaví konverzátori aj impozantní bojovníci.

Ak ste netrpezliví, vydržte. Akcia ešte len príde, pričom väčšinu z nej rozohrá chrapľavá reinkarnácia bývalého vojenského zloducha z prvého filmu, plukovníka Milesa Quaritcha, ktorý sa tu znovuzrodil - a opäť ho hrá krutý Stephen Lang - ako avatar Na'vi, ktorému bol implantovaný zachovaný balík plukovníkových spomienok.

Jediné, čo chce, je pomsta Jakeovi a jeho rodine. Po jeho premene na Na'vi zostáva len hŕstka ľudských postáv, niektorí z nich sú starí priatelia (Joel David Moore, Dileep Rao).

Podobne ako jeho predchodca, aj Avatar: Cesta vody je varovným príbehom o životnom prostredí a zároveň šialene účinnou príležitosťou fandiť proti vlastnému druhu; kým sa rozbehne tretí akt, budete kričať po ľudskej krvi.

Určite je ťažké necítiť sa dojatý a dokonca povzbudený presvedčivosťou Cameronovho filmového umenia, nefalšovanou úprimnosťou, s akou vedie mladú ženu, aby slávnostne intonovala: "Cesta vody nemá začiatok ani koniec." To by sa dalo interpretovať ako rýpnutie do dĺžky trvania filmu, ale zároveň to pekne vyjadruje Cameronov zmysel pre vizuálnu kontinuitu.

Podobne ako v prípade prvého Avatara, aj tu pôsobí pohlcujúca plynulosť, ktorú dosiahol, ako organické vyústenie z jeho premisy, ako pripomienka, že všetok život harmonicky plynie spolu.

Záver

Cameronov návrat na Pandoru sa pripravoval dlho a takmer rovnako dlho sa mu vysmievali. Počas 13 rokov neustále sa meniaceho šumu v priemysle o možných pokračovaniach a nespočetných zmenách plánu nejeden z nich vyjadril roztrpčenie nad režisérovými stále prehnane veľkými ambíciami a dokonca spochybnil popkultúrny odkaz prvého "Avatara". Je na betón jasné, že 98 % z nich svojím počinom zavrel ústa.

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu