Recenzia: Qviart LUNIX3 4K

Napísal Ivan P. 1 dňa 28 jún 2019 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

linuxový 4K prijímač s FBC tunermi

V dnešnej recenzii Vám predstavíme produkt novej značky na českom a slovenskom trhu, jedná sa o značku Qviart vyrábanú v Kórei, produkovanú španielskym distribútorom. Ide v poriadí o tretí, a najlepšie vybavený produkt tejto značky, na ktorý robíme recenziu, pod modelovým názvom Qviart Lunix3 4K. Odkazy na recenzie ďalších dvoch modelov tohto výrobcu nájdete v odkazoch pod touto recenziou.

Jedná sa o dvoj, až trotunerový (záleží od osadenia tunerov) Ultra HD/4K, linuxový, satelitný/combo prijímač, pracujúci na linuxovom operačnom systéme Enigma 2. Prijímač má osadený twin FBC DVB-S2 satelitný tuner, určený pre príjem satelitnej televízie v UHD4K/HD a SD rozlíšení, v kompresiách MPEG2/MPEG4/H.264 a HEVC/H.265.

Štandartne je prijímač Qviart Lunix3 4K osadený jedným twin satelitným FBC tunerom DVB-S2, ktorý vie pracovať v normách DVB-S a DVB-S2.

Twin tuner v praxi znamená, že sa jedná o dva fyzické satelitné tunery v jednom, okrem nich prijímač disponuje dalšími šiestimi virtuálnymi tunermi. Takže, ak k takémuto FBC Twin tuneru pripojíte dva koaxiálne káble od LNB konvertoru, získate plnohodnotný osemtunerový prijímač. Druhý slot je voľný pre osadenie druhého tuneru v prevedení DVB-T/C , alebo DVB-C.

qx4k.png

 

Qviart Lunix3 4K je poháňaný výkonným, dvojjadrovým  procesorom ARMv7, s chipsetom Broadcom 7252, o frekvencii jadra 1,7Ghz (12000DMIPS), doplnený o operačnú pamäť o veľkosti 2GB RAM DDR4 a 4GB flash eMMC, pre uloženie operačného systému enigma2 a jeho doplnkov (pluginov, addonov a pod).  

Prijímač Qviart Lunix3 4K pracuje na overenom linuxovom operačnom systéme Enigma 2.

 

Špecifikácia:

Označenie: Lunix 3 4K

Prijímač: TER, CA, SAT, IP

Definícia: 4K

Podmienený prístup: MultiCAS

Čítačka čipových kariet: 1

Spoločné rozhranie: CI +

PVR: PVR Ready

Sieť a komunikácia: Ethernet

Video

Pomer strán: 16: 9, Pan & Scan, Letterbox

Rozlíšenie obrazu / videa: 720 x 480 pixlov, 720 x 576 pixelov, 1080 pixelov, 1920 x 1080 pixelov, 1920 x 1080 pixelov, 3840 x 2160 pixlov

Štandardy:

Prevodovka: DVB-S, DVB-S2

Kompresný štandard: MPEG2, MPEG4, H.264, H.265, HEVC

Štandard vysielania: MPC a SCPC

Tunery:

Typ tunera: Twin

Satelitný tuner: Twin

Vstupná frekvencia: 950-2150MHz

Modulácia SAT: 8PSK, QPSK

Typ konektora (sat): F - Femelle

DiSEqC kompatibilný: DiSEqC 1.3, USALS

Tuner DVB-T: Voliteľné

Modulácia TER: 16QAM, 64QAM, 128QAM

Typ konektora (TER): IEC femelle

Výkon: 13 / 18V (DVB-S)

Konektivita:

Anténny vstup: 2

Výstup antény: 1 DVB-T

Analógový audio výstup: 3

Optický audio výstup: 1

HDMI: 1

Tlačidlo napájania ON / OFF: Áno

USB 3.0: 1

eSATA: 1

Ethernet / RJ45: 1

RS232: 1

Užívateľské rozhranie

Jazyky OSD: Viacjazyčné

Titulky: Áno

Teletext: Áno

Rodičovská kontrola: Áno

EPG: Áno

Softvér OTA na stiahnutie: cez USB

Balenie a príslušenstvo:

IMG 2515 IMG 2516

Balenie obsahuje:

 • prijímač Qviart Lunix3 4K
 • napájací externý zdroj 12V/5A
 • napájací kábel pre zdroj
 • návod na obsluhu
 • diaľkové ovládanie
 • 2x batérie AAA do diaľkového ovládania
 • sata kábel pre pripojenie interného sata HDD 2,5"
 • 2 skrutky ku upevneniu interného hdd do držiaka hdd
 • HDMI kábel

IMG 2518

Predný panel:

Prijímač Qviart Lunix3 4K má stredne veľké rozmery (š 300 mm x h 220 mm x v 70 mm) a veľmi zaujímavý dizajn.

IMG 2521 IMG 2522

Na prednom paneli sa nachádza:

Na prednom paneli  je zabudovaných päť ovládacích dotykových tlačidiel: power/menu/exit/ok/info a smerový ovládací kurzor, ktorý je v pracovnom režime prijímača podsvietený zelenou farbou.

IMG 2533 IMG 2531 IMG 2532

 

V strede panela sa nachádza 12-miestny, alfanumerický, VFD displej zelenej farby, ktorý zobrazuje čas, názov kanálu, názvy položiek menu a rôzne iné informácie. Dlhší text roluje na displeji zprava-doľava. Okrem týchto informácií sa v hornej časti displeja zobrazujú aj ikonky, ako kódovaný (platený) program, HD program, rREC pre nahrávanie a iné.

IMG 2523

V pravej časti predného panelu sa nachádzajú odklopné dvierka, pod ktorými sa nachádza:

 • 1x UNI čítačka dekódovacích kariet karta sa vkládá (čipom hore a dopredu), ktorá po nakonfigurovaní v našej nakonfigurovanej enigme, spolupracuje s kartami Skylink Irdeto (staršie verzie bez unibloku) , Skylink ICE, Freesat UPC ICE, Antiksat, OrangeTV, Plustelka a RTVS. Nové karty Skylink Irdeto Standart M7v čítačke kariet nepôjdu! Tieto karty pôjdu iba vo vloženom CI Skylink ready module, v CI slote prijímača.
 • 1x CI slot pre vloženie CI/CI+ modulu ( vhodné pre prevádzkovanie napr. DIGI TV, s vloženým DIGITV CI modulom a kartou DIGITV, alebo CI Skylink ready modul, s vloženou kartou Skylink Irdeto Standart M7 ).
 • 1x USB port 2.0 ktorý slúži pre priuojenie USB komponentov /USB kľúč /USB HDD a pod.

 

Zadný panel:

IMG 2525

Na zadnom paneli sa nachádza:

 • 1x voľný slot pre vloženie PNP tuneru v prevedení DVB-T2/C, alebo DVB-
 • 1x napevno zabudovaný twin FBC DVB-S2 tuner, ktorý má dva vstupy pre pripojenie dvoch satelitných koaxiálov z LNB konvertora satelitnej paraboly
 • AV analógový audio/video cinch výstup - slúži pre pripojenie prijímača ku starším typom TV alebo ku zosilňovaču káblom cinch
 • S/PDIF - digitálny zvukový optický výstup - slúži na pripojenie prijímača pomocou optického kábla ku AV receiveru , alebo domácemu kinu
 • HDMI OUT - HDMI výstup verzie 2.0 slúži na pripjenie prijímača ku LCD/QLED alebo plazmovej TV
 • 1x USB port 3.0 - vysokorýchlostný USB verzie 3.0 slúži pre pripojenie USB zariadení  /USB kľúč /USB HDD a pod.
 • RS232 slúži ako konektor pre servisné účely
 • Ethernet 10/100/1000 - vysokorýchlostný gigabitový ethernet slúži pre pripojenie prijímača ku internetu pomocou LAN kábla
 • Jack 12V - slúži pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/5A
 • Kolískový vypínač - slúži pre vypnutie a zapnutie prijímača

Diaľkové ovládanie:

K prijímaču je dodávané diaľkové ovládanie, ktoré je určené iba k ovládaniu prijímača, nedá sa teda naprogramovať aj na ovládanie TV. Ovládanie dobre padne do ruky, nakoľko je v spodnej časti vhodne tvarované, tlačidlá sú vhodne rozmiestnené. Chod tlačidiel ovládania je tichý. Ovládanie má veľmi dobrú smerovosť, nie je potrebné mieriť priamo na prijímač. Tlačidlá vol+/vol- a CH+/CH- sú v tme fosforizujúce čiže jemne svietia. 

 

IMG 2519 IMG 2520

 

Diaľkové ovládanie má aj špeciálne tlačidlá, určené pre priamy vstup do niektorých položiek menu, alebo nastavení:

LAN- vstup do nastavení sieti

Plugins- vstup do menu/pluginy

Zoom -zväčšenie alebo zmenšenie obrazu

List - vstup do zoznamu nahrávok

Media -spustenie prehrávača médií mediaplayera

F2 - zapnutie a vypnutie obrazu v obraze PIP. Ak stlačíte F2 jeden krát aktivuje sa PIP a môžete prepínať programy vo veľkom okne PIP, Ak stlačíte F2 dvakrát krát aktivuje sa PIP arežim PIP-zap a vtedy môžete prepínať programy v malom okne PIP.

Hardvér prijímača: 

Qviart Lunix3 4K je napájaný externým napájacím zdrojom, tým sa eliminuje vznik nadbytočného tepla v prijímači. Prijímač má iba pasívne chladenie, rebrovanými chladičmi. Odvádzanie nadbytočného tepla je samovoľné, vetracími otvormi krytu prijímača. Do prijímača je možné jednoduchým spôsobom zabudovať interný 2,5" SATA HDD, alebo 2,5" SSD HDD. Harddisk sa musí zabudovať do vnútra prijímača, na konštrukciu pre montáž HDD a pripojiť k základovej doske dátovým a napájacím SATA káblom.

IMG 2526 IMG 2528 IMG 2529

Postup nahratia softvéru:

 1. Na naformátovany USB kľúč formátom fat32 nakopírujte zložku update , ktorá obsahuje podzložku lunix3-4k v nej inštalačné súbory enigmy.
 2. Vypnite satelitný prijímač zadným vypínačom.
 3. Zasuňte USB kľúč z enigmou do USB portu prijímača ( ostatné porty USB musia ostať voľné!).
 4. Zapnite prijímač zadným vypínačom satelitného prijímača
 5. Po zapnutí prijímač kontroluje USB porty, nájde na USB kľúči inštalačné súbory enigmy zobrazí na display oznámenie „Update! Press Power“, kde píše že detekoval na USB enigmu2 a pre jej inštaláciu máte stlačiť tlačidlo Power na prednom paneli. Pokiaľ tlačidlo nestlačite do cca 5sekúnd tak prijímač začne bootovať enigmu, ktorú máte v prijímači, takže musíte do cca 5tich sekund od detekovania stlačiť a pustiť tlačidlo Power na prednom paneli prijímača. Následne sa spustí inštalácia enigmy.
 6. Inštaláciu neprerušujte! Inštalácia trvá cca 2 minúty po nainštalovaní sa Vám prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou.

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Pri prvom spustení prijímača sa Vám spustí sprievodca nastavením firemnej enigmy OpenPLI 6.1. Qviart Lunix3 4k má softvérovú podporu od viacerých nezávislých vývojárskych skupín, ako OpenATV, OpenPLI,OpenSpa a možno časom pribudnú aj ďalšie. K dipozícii sú pre Qviart Lunix3 4k momentálne enigmy od týchto vývojárov:

OpenATv6.2

OpenATV6.3

OpenPLI 6.2 aj 7.0

OpenSpa 7.3

Takže sa dá povedať že SW podpora prijímača je pomerne slušná.

E2 ELLANO.SK

Naša firma ELLANO.SK vychádza v ústrety našim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV, Plustelka a RTVS. Taktiež sme doinštalovali aj obľúbené pluginy a skin HDGlass17. V cene prijímača je každá dalšia konfigurácia, ktorú pre tento model vydáme. Prijímač sme testovali s enigmou OpenATV 6.2 a aj OpenATV6.3. 

infoe2

Infobar:

Infobar poskytuje veľké množstvo rôznych informácii. Aké informácie sa Vám budú zobrazovať, si môžete nastaviť v nastaveniach daného skinu, alebo si môžete skin (vzhľad ) zmeniť. Štandartný skin tejto enigmy je Mymetrix, ktorý má tiež množstvo možností nastavenia, vrátane zobrazovania počasie pre Vami zvolené mesto.

infb

Zoznam programov:

Zoznam programov (setting) je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, OrangeTV a iné. V zozname programov, vo favoritnej skupine (FAV) UHD/4K, sú uložené aj niektoré FTA a Demo Ultra HD programy, ktoré vysielajú na rôznych družiciach a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily kvality Ultra HD obrazu tohto 4K prijímača.

V našom settingu nájdete aj slovenských operátorov AntikSAT a OrangeTV. Obaja operátori vysielajú na družici Eutelsat 16E a pre príjem týchto programov je vhodná parabola o veľkosti aspoň 90cm a odporúčaný LNB je Inverto black ultra. V ponuke máme za výbornú cenu aj prístupové karty Antiksat , čítačku kariet sme nastavili aj pre funkčnosť oboch týchto kariet. 

zp1 zp2

EPG (elektronický programový sprievodca):

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu. Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť aj nahrávanie, alebo prepnutie obľúbenej relácie, v čase jej začiatku.

epg1 epg2 epg3

Do enigmy sme doinštalovali aj graficky krajšie a prehľadnejšie EPG - CoolTV Guide. Toto EPG má viac spôsobov zobrazenia elektronického programového sprievodcu.

epg4 epg5 epg6

Menu:

Štandartný skin enigmy OpenAT 6.2 je skin MyMetrix.

 menu

Okrem štandartných skinov enigmy sme pre Vás nakonfigurovali a nastavili aj najobľúbenejší vzhľad užívateľov linuxových prijímačov - skin HDGlass17. 

 hdg1 hdg2 hdg3

Ladenie a príjem satelitného vysielania:

Osadenie prijímača FBC tunermi už dávno nie je výsadou iba najvyššej rady prijímačov VU+. Môžete ich nájsť už aj v iných prijímačoch, ako napr. Dreambox DM-920Gigablue UHD EU4KGigaBlue UHD Quad 4K a nanovšie aj Qviart Lunix3 4K. FBC tunery v prijímači Vám rozširujú možnosti prijímača, nakoľko ku dvom fyzickým tunerom A a B Vám pribudne ďalších šesť virtuálnych tunerov C až H, ktoré môžete využívať pre súbežné sledovanie vysielania, nahrávanie, alebo streamovanie, rovnako ako je tomu u fyzických tunerov A a B. Konfigurujú sa však iba fyzické tunery A a B, virtuálne tunery C až H, sa nenastavujú, tie sa automatický prispôsobia, podľa potreby prijímača.

Vďaka FBC tuneru má prijímač možnosť príjmu až z ôsmich rôzných frekvencií, v rámci jednej družice, bez obmedzenia na polarizáciu - za predpokladu, že budete mať k prijímaču privedené dva káble od LNB. 

tun1 tun2

Rozlíšenie prijímača je možné nastaviť na 480/576/720/1080 a 2160p. Najvyššie rozlíšenie 2160p si však vychutnáte iba na 4K  UHD TV. Pri 4K UHD TV vyzerá obraz Full HD staníc s Qviart Lunix3 4K lepšie ako s Full HD prijímačom, vďaka upscallingu. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača prevádzkovať iba do rozlíšenia 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite ako cez UHD TV) . Napriek tomu už pri zobrazení s rozlíšením 1080p, má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k.

Pre naladenie programov môžete použiť vyhľadávanie programov ručné, alebo automatické. Vyhľadávanie naslepo, tzv. blindscan je v enigme nefunkčný. V enigme je nainštalovaný aj plugin automatický Fast Scan, pre rýchle vyhľadávanie programov, ktorý poskytuje ladenie nielen pre providera Skylink s možnosťou automatického dolaďovania programov, do FAV skupiny Skylink Slovak republic (v prípade nastavenia fastscanu pre Slovensko), alebo Skylink Czech republic, ale aj pre iných našich operátorov. Samozrejmosťou prijímača s OS Enigma 2 je možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu programov (settingu) z PC do prijímača, cez internetovú sieť a program Dreambox Edit, alebo Dreamset. 

Qviart Lunix3 4K podporuje aj príjem z viacerých družíc protokolom DiSEqC 1.0,  DiSEqC 1.1 a pre motor protokolom DiSEqC 1.2, alebo USALS.

Prijímač tiež podporuje aj príjem s UNIcable LNB konvertorom, ktorý umožňuje príjem viacerých prijímačov po jednom kábli.  Podporuje LNB Unicable 1 aj Unicable 2.

Pripojenie prijímača k internetu:

Qviart Lunix3 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou rýchleho gigabitového ethernetu a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra. 

Nie je vylúčená ani možnosť pripojenia prijímača za pomoci kompatibilného 3G USB adaptéru a mobilnej internetovej siete. 

wifi1 wifi2

 

LAN aj WIFI pripojenie siete je bezproblémové.

Nahrávanie:

Prijímačom Qviart Lunix3 4K môžete nahrávať na interný HDD, sieťový disk, USB HDD, alebo USB flash, formátu EXT3/EXT4, EXFAT, FAT32, alebo NTFS.

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC. 

rec1 rec2 rec3

Nesporná výhoda pre nahrávanie a streamovanie je satelitný FBC dual tuner, ktorý má dva fyzické tunery a šesť virtuálnych tunerov. To Vám zabezbečí, že pokiaľ máte obsadené oba fyzické tunery, tak Vám pôjde používať na streamovanie, pozeranie, alebo nahrávanie aj ďalších šesť virtuálnych tunerov a to nie iba v rámci rovnakej frekvencie, ako sú programy na fyzických tuneroch, ale aj na iných frekvenciách tej istej družice, bez obmedzenia na polarizáciu. Samozrejme, opäť treba pripomenúť nutnosť pripojenia oboch tunerov samostatnými káblami od LNB. Ak máte k prijímaču privedený len jeden kábel, môžete nahrávať aj z 8 rôznych transpondérov, ale s obmedzením na polarizáciu. Pokiaľ obmedzenie nechcete a nemáte možnosť priviesť k prijímaču další kábel, môžete využiť technológiu Unicable, odporúčame prečítať článok ako plnohodnotne využiť FBC tunery s Unicable LNB.

Takto sa dá súbežne nahrávať dokopy max. 8 kódovaných HD programov, aj z rozdielnych transpondérov.

Kombináciou kódovaných a nekódovaných programov, však môžete nahrávať programov oveľa viac programov. 

rec4 rec6 rec7

 

Nahrávanie sme testovali na interný HDD, aj sieťový NAS disk, všetky nahrávky boli v poriadku.

Thimeshift:

Nahrávanie s časovým posunom, tzv. thimeshift pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači, si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu od miesta pozastavenia nahrávaťOpätovným stlačením tlačidla pauza, alebo play si spustíte reláciu od miesta pozastavenia.

thime1 thime2 thime3

Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu.

Prehrávanie:

Prehrávačom médií, alebo Mediaplayerom2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu a videá. Prijímačom môžete prehrávať z USB flash, USB HDD, interného HDD, alebo sieťového disku protokolmi DLNA, alebo SAMBA.

mp3 prehr1 prehr2

Prijímač bezproblémovo prehral videá formátu AVI, DIVX, XVID, MKV,TS,3GP,VOB,MOV,MP4, TS,H-265, H-264. Prijímač si hravo poradí aj s prehrávaním 4k/HEVC HDR 10bit videa, do bitrate cca 50-70Mbps. Pri prehrávaní 4K videa s bitrate nad 70Mbps už bol obraz mierne trhaný. Pomocou mediaplayeru 2 bezproblémovo prehráte aj filmy so SRT titulkami. 

Prijímač neprehral videá formátu FLV.

Zvukové stopy a hudobné súbory prijímač prehrá formátu WAW, FLAC, DTS, MP3, AAC a AC3. (V OpenATV 6.3 je zvuk DTS nefunkčný).

Spolupráca so sieťovým NAS diskom:

Prijímač bezproblémovo spolupracuje s NAS sieťovým diskom. Môžete na sieťový disk nahrávať, alebo môžete z neho prehrávať multimediálne súbory, hudbu, fotky, či videá.

nas1 nas2 nas3

Prijímač bezproblémovo prehral so sieťového disku FULL HD a aj 4K /2160p videá s bitrate do cca 70Mbit. Nahrávanie a prehrávanie z NAS disku je bezproblémové.

Spolupráca internej čítačky s dekódovacími kartami: 

Čítačka po nakonfigurovaní bezproblémovo spolupracuje s kartami našich operátorov, testovali sme karty: Skylink Irdeto (starší typ bez unibloku), Skylink ICE, Freesat UPC ICE, OrangeTV, Antiksat, RTVS a Plustelka. Prijímač je od nás nastavený na čítanie všetkých týchto typov kariet, u karty ICE nechýba možnosť čítania karty v Irdeto móde, takže funkčné sú aj novo pridávané stanice ako Prima Krimi, Slager 2, Travel XP a pod.

Spolupráca s CI modulom:

Prijímač spolupracuje aj s CI modulom. Testovali sme prijímač s modulom Skylink ready Neotion dual Crypt a spolupráca tohto modulu a prijímača bola bezproblémová, modul dekódoval aj dve stanice z rovnakého TP, čiže dualcrypt je funkčný

PIP:

Prijímač Qviart Lunix3 4K disponuje aj funkciou PIP (obraz v obraze). Ten je možné zobrazovať na SD a HD programoch.  UHD/4K program je tiež možné zobraziť v PIP, avšak UHD/4K program môže byť zobrazený iba vo veľkom okne. V malom okne sa UHD/4k program nezobrazí.  Pri kombinácii dvoch programov HD a SD v PIP, nie je problém so zobrazením týchto programov.  Zobrazenie môžete použiť klasicky ako obraz v obraze, kde sa veľkosť a pozícia okna dá meniť, alebo okno vedľa okna, tzv. PAP. Zobrazovanie PIP aktivujete dlhým stlačením modrého tlačidla, čím sa zobrazia rozšírenia a v nich aktivovaním voľby pre PIP.

 IMG 2539 IMG 2540

 

Zobrazenie môžete použiť klasicky ako obraz v obraze, kde sa veľkosť a pozícia okna dá meniť, alebo okno vedľa okna, tzv. PAP. Zobrazovanie PIP aktivujete tlačidlom F2 na diaľkovom ovládači, alebo dlhým stlačením modrého tlačidla a následným stlačením modrého tlačidla .

IMG 2542 IMG 2541

Pluginy:

V enigme sú všetky dostupné najobľúbenejšie pluginy (Archívy CZ/SK, ČSFD, HbbTV, mediaplayer, youtube a pod.), ich zoznam vidíte na obrázkoch nižšie. Ďalšie pluginy a skiny si môžete nainštalovať z feedu enigmy2, alebo ručnou inštaláciou za pomoci inštalačných ipk. súborov.

plg1 plg2

 

Youtube:

V linuxovom prijímači nesmie chýbať ani jeho výsostný plugin Youtube, pre prehrávanie videí z portálu Youtube. Cez tento plugin prehráte aj videá z youtube v 4K rozlíšení.

 you1 you

 

V plugine youtube nájdete videá zoradené do rôzných kategórií, taktiež si môžete jednotlivé videá vyhľadávať .

you3 you4

Ďalšie recenzie, testy a návody nájdete aj na našom Youtube kanáli.

 

HDMI-CEC

Prijímač má podporu súbežného zapínania, vypínania prijímača a TV a dalších možností ovládania TV. Ide o funkciu HDMI-CEC, ktorá mi pracovala bezproblémovo.

 

HbbTV:

Prijímač podporuje aj príjem hybridnej televízie HbbTV, čo je spojenie TV vysielania a interaktívnych funkcií z internetu.

hbbtv1 hbbtv2 hbbzv3

 

HbbTV si zobrazíte stalčením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači, iba na programoch vysielajúcich HbbTV, ako napr. programy Skylinku STV, programy Markízy, ČT, prípadne nemecké TV, na družici 19,2E a pod.

hbbtv5 hbbtv6

 

Prostredníctvom HbbTV si môžete zobraziť interaktívne informácie, teletext, spustiť relácie uložené v archíve danej TV a pod.

HbbTV je funkčné, vrátane prehrávania videí z archívov TV. 

Webbrowser:

Prijímač nedisponuje webovým prehliadačom.

Webrozhranie a streamovanie:

Webové rozhranie prijímača slúži na nastavovanie/ovládanie prijímača, vykonávanie zmien, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Cez toto webové rozhranie je možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači, zálohovať a obnoviť do prijímača uložený zoznam programov. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou tohto priijímača. Prijímačom môžete jeden program sledovať na TV (cez PIP aj dva) a iné programy aj z iného transpondéru, alebo inej družice, ako je sledovaný program, môžete streamovať do PC, do iného linuxového prijímača, alebo môžete streamovať do smartfónu, alebo tabletu.

webr1 webr2 webr3

Prijímač ide stabilne, aj keď som jeden program sledoval na TV, druhý streamoval do PC a tretí do smartfónu, bez nejakého spomalenia prijímača.  Streamovanie  je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete. Streamovanie HD aj SD programov je bezproblémové.  UHD/4k programy streamovať nejdu ani s použitím transcodingu.

Streamovať môžete neupravený stream, alebo upravený stream tzv. transcodingom.

Transkóding:

Medzi pluginmi nájdete aj plugin nastavenie transkódovania, pomocou ktorého si nastavíte transkoding. Transcoding slúži na úpravu rozlíšenia a dátového toku streamu vysielania. V praxi to znamená, že môžete znížiť rozlíšenie a aj dátový tok obrazu pre streamovanie, čím docielite plynulejší stream aj na pomalších internetových sieťach, alebo starších zariadeniach.

 transcoding

Bitrate môžete nastaviť od 100 kbits až po10 Mbits , použiť môžete aj automatické nastavenie AUTO.

Framerate môžete nastaviť od 23.976 fps po 60 ffps, použiť môžete aj automatické nastavenie AUTO.

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý má viacej možností zobrazenia. Teletext sa zobrazuje správne. 

txt1 

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské, české a zahraničné satelitné rádia v digitálnej kvalite.

radio2 radio1

Rýchlosti prijímača

nábeh prístroja z vypnutého stavu až po nábeh obrazu FTA programu: 49 sek 

reštart E2: 15 sek

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 3 sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca 2 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca 3 -3,5 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných FTA programov: cca 1,5 sek

Plusy:

+ cena

+ ULTRA HD príjem

+ možnosť inštalácie interného HDD

+ FBC tunery

+ možnosť pripojenia ku wifi za pomoci wifi USB adaptéra

+ možnosť satelitného,terestriálneho a káblového príjmu (záleží od osadenia tunerov)

+ kvalita obrazu

+ rýchlosť prijímača

+ výhody linuxového prijímača: inštalácia pluginov a skinov, stramovanie vysielania po sieti atd.

+ Gigabitový ethernet

+ možnosť pripojenia cez WIFI cez WIFI USB

+ USB 3.0

+ šachta pre CI modul

+ možnosť vloženia PNP tuneru

+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov

+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA,DLNA)

+ dobrá softvérová podpora

+ transcoding

+ prehrá  aj staršie viseoformáty DIVX , AVi aj Xvid

 

Mínusy:

- neprehrá formát FLV

- v OpenATV 6.3 nejde DTS zvuk

- v OpenATV 6.3 nejde obraz na 4K Youtube videách (videá s nižším rozlíšením ako 4k prehrá)

- mediaplaer E2 má niekedy pri ovládaní dlhšiu odozvu a začne načítavať

- nemá KODI

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Záver:

Qviart Lunix3 4K je výkonný satelitný/combo linuxový ultra HD/4K prijímač. Prijímač ponúka okrem príjmu satelitného, terestriálneho a káblového vysielania aj iné multimediálne funkcie, ako prehrávanie multimédií, IPTV, pluginy, stream vysielania, nahrávanie a prehrávanie po sieti a veľa ďalšieho.

Prijímač Qviart Lunix3 4K sa počas testovania neprehrieval a ani sa samovoľne nereštartoval. 

Pokiaľ sa Vám prijímač zapáčil Qviart Lunix3 4K, môžete si ho zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v eshope ELLANO.SK

K nemu si môžete dokúpiť wifi USB adaptér a aj interný 2,5" HDD, prípadne si dokúpiť další DVB-T2/C tuner.

Veríme, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK. Ďalšie recenzie, testy a návody nájdete aj na našom Youtube.

 

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget