Recenzia: OCTAGON SFX6018

Napísal Ivan 1 dňa 07 november 2022 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

OS DEFINE a OS Enigma 2 v jednom FullHD prijímači za dostupnú cenu

V dnešnom článku Vám predstavíme novinku od nemeckej firmy Octagon, ktorá nesie názov OCTAGON SFX6018. Nový model s označením SFX je kombináciou predchádzajúcich modelov z rady Octagon SF a rady Octagon SX. Týmto rozšírením je možné v prijímači prevádzkovať až dva operačné systémy a to open source linuxový systém Enigma 2 a uzavretý linuxový systém OS DEFINE.

Prijímač OCTAGON SFX6018 má jeden satelitný tuner, podporuje FULL HD rozlíšenie 1080p, ideálny na sledovanie DVB-S/S2 satelitnej a IPTV, s podporou kódekov Mpeg2, Mpeg4/h.264 a H.265/HEVC. Satelitný tuner má podporu aj príjmu multistreamového vysielania.

octagon sfx6018 insta video

Vzhľadom na funkcionality oboch operačných systémov, OS Enigma 2 a OS Define, je možné využívať množstvo aplikácii a pluginov pre sledovanie IPTV, internetových streamov (Stalker, Xtream, Youtube a pod.) a počúvanie internetových alebo satelitných rádií. 

Prijímač je dodávaný v dvoch verziách a to:

OCTAGON SFX6018 S2+IP : nemá zabudovaný interný wifi modul (dá sa použiť USB wifi adaptér) a má dva USB porty (jeden na zadnom paneli a druhý na bočnom paneli).

OCTAGON SFX6018 S2+IP WL: má zabudovaný interný wifi modul a má iba jeden USB port (na zadnom paneli).

OBSAH:


Popis prijímača

KĽÚČOVÉ VLASTNOSTI:
- Duálny OS: E2 Linux & Define OS Linux
- Procesor H.265 HEVC HD 1080P
- Čipová súprava Huawei Hisilicon Hi3716MV430
- Dvojjadrový 32-bitový 2x 1,2 GHz 3000 DMIPS procesor
- Multiroom Client & Sat to IP51 Client Support
- Pamäť DDR3 RAM
- Flash pamäť 512 MB eMMC Flash
- Rýchle spustenie cca 20 sekúnd
- Sieťové rozhranie LAN Ethernet (100 Mbps)
- 4-miestny 7-segmentový displej
- Čítačka kariet CA
- Hardvér BlindScan (slepé vyhľadávanie)
- Tuner DVB-S2 + podpora multistreamu
- HDMI 1.4 b - HDCP1.4 & USB 2.0 porty
- Podpora HDMI CEC
- Infračervený prijímač pre skrytú montáž
- Naučiteľné diaľkové ovládanie

ŠPECIÁLNE FUNKCIE:
- Internetové rádio a YouTube
- Mediálne knižnice verejnoprávnych vysielateľov
- WebInterface Touch & FTP
- WiFi a 3G modem cez USB
- DLNA prehrávač a prehrávač médií s funkciou nahrávania a časového posunu
- Zoznam televíznych a rozhlasových kanálov so zoznamom obľúbených
- Neobmedzené TV a zoznam rozhlasových kanálov so zoznamami obľúbených
- Rozšírený EPG (Elektronický programový sprievodca)
- Používateľské rozhranie OSD je možné prispôsobiť mnohými spôsobmi (podpora vzhľadu)
- Bezplatné rozšírenia pluginov
- DiSEqC 1.0/1.1/1.2, USALS, Unicable, Fast-Scan
- 0,5 W Deep Stand-by
- 12V pripojenie (aj ako Camping prijímač vhodný pre mobilné domy alebo karavany. 12V adaptér do auta nie je súčasťou balenia)

SFX6018 banner 1200x400

Srdcom prijímača je dvojjadrový procesor ARM Cortex A7 (2x1,2Ghz) 3000DMIPS s chipsetom Hisilicon Hi3716MV430, doplnený o 512MB RAM DDR3 a 512MB eMMC flash pamäť (pre inštaláciu operačných systémomv, aplikácií a doplnkov).

Prijímač má zabudovaný jeden satelitný tuner DVB-S/S2, ktorý má podporu príjmu satelitného multistreamového vysielania. Prijímač má pre príjem z viacerých družíc podporu protokolov DiSEqC 1.0/1.1/1.2, USALS. Podporuje aj príjem viacerých prijímačov po jednom kábli cez Unicable LNB. Pre ladenie je dostupné aj rýchle ladenie Fast-Scan.

Prijímač má, ako sme zvyknutí u ARM procesorov, veľmi dobrú kvalitu obrazu, max. rozlíšenie obrazu je FULL HD (1080p@60fps). HDMI výstup prijímača je vo verzii 1.4. Prijímač sa dá pripojiť k novším typom TV (LCD, plazmovým , OLED, alebo QLED TV) pripojiť cez tento HDMI výstup pomocou HDMI káblu. Pre pripojenie k starším typom TV má prijímač AV výstup jack (k pripojeniu je potrebný kábel jack/cinch).

K internetovej sieti môžete prijímač pomocou LAN kábla a ethernet portu 10/100Mbit, alebo k wifi sieti. U modelu OCTAGON SFX6018 S2+IPkompatibilným wifi USB adaptérom (nie je súčasťou balenia) a u modelu OCTAGON SFX6018 S2+IP WL je pripojenie k wifi možné cez zabudovaný interný wifi modul.

Pre pripojenie USB komponentov ako USB flash, alebo USB HDD má prijímač k dispozícii na zadnom paneli iba jeden USB port vo verzii 2.0. Model OCTAGON SFX6018 S2+IP má navyše aj druhý USB port na bočnom paneli.

Nahrávať môžete na USB HDD, USB flash, alebo sieťový disk. Nahrávky sú vo formáte TS, sú nekódované a teda ich môžete prehrávať aj na iných zariadeniach alebo v PC.

Má zabudovaný jeden pevný satelitný tuner DVB S2 a má aj podporu nového kódeku h.265/HEVC, takže bezproblémovo môžete prijímať satelitné vysielanie Antiksat s kódekom H.265.

Tento model má pasívne chladenie chladičom na procesore, nadbytočné teplo je samovoľne odvádzané otvormi dolnej časti krytu, prístroj sa neprehrieva. Napájanie je externým adaptérom 12V/2A takže je vhodný aj na cesty napr.do karavanu, alebo kamiónu. 

Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

Rozmery boxu sú pomerne malé (DxHxV) 142 x 93 x 24 mm, HW výkon je však veľmi dobrý a v kombinácii s dobrou softvérovou podporou od výrobcu ide o podarený prístroj.

Ako už bolo spomenuté, pracuje na overenom linuxovom operačnom systéme Enigma2 a v rámci Multibootu má predinštalovaný aj operačný systém DEFINE. Takže môžete mať nainštalované buď dva image Enigma 2, alebo jeden image Enigmy a jeden image Define. Pre E2 sú dostupné images od týchto vývojárov:

OPEN ATV

OPEN BH

OPEN EIGHT

OPEN PLI

OPEN HDF

20221028112305 20221028112337

Späť na obsah


Balenie a príslušenstvo

octagon sfx6018 s2 ip wl 1

Balenie obsahuje:

- SFX 6018 1x DVB-S2 tuner Full-HD satelitný prijímač
- Diaľkové ovládanie
- Napájací zdroj 12V adaptér
- HDMI kábel
- IR externé čidlo  (pre možnosť schovania prijímača)
- Krátka inštalačná príručka 
- 2 x AAA batérie

Späť na obsah


Predný panel

 2 octagon sfx6018 s2ip wl hd front2 octagon sfx6018 s2 ip wl 3

Na prednom paneli sa nachádza 4-miestny, 7-segmentový displej bielej farby, ktorý zobrazuje číslo programov, alebo aktuálny čas. Na hornej časti čierneho plastového krytu je zabudovaná viacfarebná LED dióda v tvare pásika, ktorá signalizuje stav prijímača. Za predným panelom je ukryté interné IR čidlo, ktoré slúži pre komunikáciu prijímača a diaľkového ovládania. Prijímač nemá na krabici žiadne fyzické ovládacie tlačidlá.

Späť na obsah


Pravý a ľavý bočný panel

Naspodu pravého bočného panela je zabudovaná programovateľná čítačka dekódovacích kariet, ktorá v našej nakonfigurovanej enigme aktuálne (k dátumu vydania článku) spolupracuje s kartami Skylink, Freesat by Skylink ICE / Irdeto,  Antiksat, Fotelka TV, Plustelka a RTVS. V OS define v predvolenom softcame THCam spolupracuje čítačka s kartami Skylink Irdeto, Skylink ICE a Antiksat, dostupný je tu však aj plugin Oscam, ktorý sa dá konfigurovať aj pre iné karty.

Funkčnosť kariet nie je nijak garantovaná!

Karta sa zasúva čipom dopredu a nahor. Po zasunutí do čítačky karta prečnieva z prijímača cca 3 cm.

 10 octagon sfx6018 s2ip wl hd left right

Na ľavom bočnom paneli sa nachádza:

- USB 2.0 port (má ho iba model OCTAGON SFX6018 S2+IP)
- konektor mini USB - slúži pre pripojenie externého IR čidla, používa sa v prípade ak chcete prijímač schovať na neviditeľné miesto (za TV do skrinky a pod). 

Späť na obsah


Zadný panel

octagon sfx6018 s2 ip wl 7

Na zadnom paneli sa nachádza:

- LNB IN - vstup DVB-S2 tuneru pre satelitnú parabolu
- USB 2.0 port - slúži pre pripojenie USB komponentov(USB kľúč, USB HDD a pod).
- Digitálny audio konektor (S/PDIF)- slúži pre pripojenie prijímača k AV receiveru, alebo domácemu kinu za pomoci optického kábla.
- AV - Audio video konektor - Jack / Cinch slúži pre pripojenie prijímača ku staršiemu(CRT) TV, alebo ku analógovemu zosilňovaču.
- HDMI 1.4b výstup - slúži pre pripojenie prijímača k novým typom TV(LCD, OLED, QLED, PLAZMA a pod) s HDMI vstupom.
- Internetové pripojenie ethernet 10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača k internetu za pomoci LAN kábla.
- DC-12V - konektor pre pripojenie napájacieho adaptéra 12V/1.5A .

Späť na obsah


Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie je programovateľné aj pre ovládanie TV.  Návod programovania piatich programovateľných tlačidiel pre TV je v angličtine na jeho zadnej strane (ovládač je však zhodný s ovládačom uClan, pre ktorý nájdete návod tu). Tlačidla sú pogumované a majú pri stláčaní pomerne tichý chod. Smerovosť ovládania je dobrá.

 6 octagon sfx6018 s2ip wl hd remote control

Späť na obsah


Spustenie recovery menu a prepnutie na iný OS

Recovery menu a aj jednotlivé OS sa dajú spustiť tromi spôsobmi:

1. Pri spustení prijímača 

  • Vypnite prijímač z el. siete
  • Namierte na prijímač diaľkové ovládanie a držte stlačené tlačidlo diaľkového ovládania power (namiesto tlačidla power je možné použiť aj tlačidlo OK na diaľkovom ovládači).
  • Zapnite prijímač do el. siete a súbežne držte stlačené tlačidlo diaľkového ovládania power.
  • Akonáhle sa na displeji prijímača nápis UPdt , tak môžete uvoľniť stlačené tlačidlo na diaľkovom ovládači. Po chvíľke nabehne na displeji nápis neco a na obrazovke TV sa zobrazí recovery menu (obr. vľavo nižšie).
  • V sekcii Multiboot selector si môžete vybrať spustenie jednotlivých OS Enigma2, alebo OS Define (obr. vpravo nižšie). 

20221028112234 20221028112359

2. Z menu OS DEFINE

Recovery menu spustíte z menu/nastavenie/multiboot/Recovery menu. V tomto istom menu sa môžete prepnúť aj do nainštalovanej E2 v tomto prípade je to OpenATV 7.0.

20221028121314

3. Z menu OS Enigma2

Recovery menu spustite  z menu- Vypnúť/Reštart-Správca Multiboot- Slot'R':Obnova. V tomto istom menu sa môžete prepnúť aj do nainštalovaného OS Define alebo E2 nainštalovanom v slote 2, v tomto prípade je to DefineOS 6.4 v menu- Vypnúť/Reštart-Správca Multiboot- Slot'2'DefineOS.

mb1 mb2

 Späť na obsah


Postup inštalácie softvéru Enigma 2 

Čistý image Enigma 2 si môžete nainštalovať v recovery menu prijímača cez USB kľúč pomocou USB Multiboot Image Upgrade, alebo online cez sieť pomocou Network multiboot Image Upgrade. Zálohu Enigmy nainštalujete iba cez USB Multiboot image Upgrade.

Na USB sa nakopíruje komprimovaný zip súbor (koncovka súboru musí mať _multi.zip) s imagom OS Enigma 2, alebo so zálohou OS Enigma 2.

Ak máte po vytvorení zálohy E2 koncovku súboru so zálohou _usb.zip , tak ho musíte premenovať na _multi.zip inak Vám ho nezobrazí v recovery menu na inštaláciu!

 20221028112234 20221028112244

Pokiaľ máte na pripojenom USB kľúči image určený pre Váš prijímač, tak Vám ho z USB kľúča prijímač, po vstupe do tohto menu, načíta a zobrazí ho v položke Image select (obr. vyššie vpravo). Pokiaľ máte na USB kľúči nahratých viacero images, alebo záloh, tak smerovými tlačidlami ovládača ◄► vyberiete image, ktorý chcete nahrať do prijímača.

20221028112252

Na druhej položke Slot select následne vyberiete smerovými tlačidlami ovládača ◄► oddiel pamäte (SLOT1-2), do ktorého chcete nainštalovať vybraný image.

Inštaláciu spustíte potvrdením voľby Start Upgrade.

Späť na obsah


Postup inštalácie softvéru OS DEFINE

OS DEFINE si môžete nainštalovať v recovery menu prijímača cez USB kľúč pomocou USB Multiboot Image Upgrade, alebo online cez sieť pomocou Network multiboot Image Upgrade.

20221028112305

Späť na obsah


 OS DEFINE

OS Define je uzavretý linuxový operačný systém, do ktorého nie je možné doinštalovať iné aplikácie a doplnky ako tie, ktoré sú súčasťou tohto softvéru. Nie je možné meniť ani vzhľad (skin) OSD menu, okrem predvolených možností úpravy predinštalovaného skinu.

20221028121105 20221028121119

Zoznam programov má viac druhov zobrazenia:

20221028121019 20221028121054

Menu prijímača je tvorené ikonami danej aplikácie/doplnku, a taktiež je menu dostupné aj v klasickom prevedení, tvorené zoznamom položiek jednotlivých submenu.

20221028121136 20221028121151

OS DEFINE obsahuje množstvo IPTV aplikácii a aplikácií pre sledovanie online videí na rôznych portáloch. Nechýbajú ani populárne aplikácie ako Youtube, Stalker, Xtream, E2 TV (pre streamovanie TV vysielania z iného prijímača s OS E2) a ďalšie. Aplikáciu KODI však v tomto prijímači nenájdete.

Taktiež tu nájdete aj prehrávač nahrávok a multimediálnych súborov z USB, alebo sieťového disku. OS Define podporuje aj nahrávanie a timeshift.

20221028121200 20221028121211

Okrem automatického, ručného a Blind scan ladenia je pre ladenie programov dostupné aj rýchle ladenie FASTSCAN pre CZ/SK providerov Skylink aj Freesat UPC. 

20221028121230 20221028121233

OS DEFINE je o niečo jednoduchší na ovládanie a hlavne konfiguráciu, ako je tomu u OS Enigma 2.

20221028121240 20221028121251

V zozname programov a v infobare sa dajú zobraziť aj pikony, tie si však musíte nakopírovať cez FTP do usr/picon/zložka danej družice/, podľa tohto postupu a potom je pre zobrazenie picon nutné preskenovať danú družicu Blindscanom. Picony musia byť v rozmeroch 220 * 132 px.

Predovlený login aj heslo pre FTP pripojenie k Octagonu je v Define nastavené na root.

20221028121302

Pre dekódovanie kariet má prijímač v OS DEFINE softcamy THCAM (nie je nutná konfigurácia) a OSCAM (je nutná konfigurácia podľa danej karty).

Späť na obsah


OS Enigma 2 ELLANO.SK

Firma ELLANO.SK vychádza v ústrety svojim zákazníkom a prijímač dodáva plne nakonfigurovaný, teda s nakonfigurovanou čítačkou kariet pre našich operátorov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Fotelka TV a RTVS. (Funkčnosť kariet nie je garantovaná!).

Aktuálne dodávaná konfigurácia

Ako základ je použitá E2 OpenATV 7.0 z 10/2022,. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

 sfx6018 infoe2

Skin

V enigme je defaultne nastavený skin MyMetrix.

 infb menu

Taktiež sme doinštalovali aj obľúbené pluginy a skin HDGlass 17.

 hdg1 hdg2

Zoznam staníc

 zp1 zp2

Zoznam staníc je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat by Skylink, ANTIKSAT, FOTELKA TV, nemecké stanice 19.2E a ďalšie stanice z dalších družíc. Taktiež tu nájdete aj FAV skupinu IPTV s voľne vysielanými regionálnymi TV, online kamerami a pod.

V enigme je doinštalovaný aj náš plugin Ellano FASTSCAN pre rýchle vyhľadávanie programov providerov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Fotelka TV a ďalších.

Pre online aktualizáciu zoznamu staníc môžete využiť aj nainštalovaný náš plugin Ellano setting, ktorý Vám nainštaluje náš aktuálny zoznam staníc so všetkými FAV skupinami.

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 dní dopredu (dĺžka záleží od poskytovateľa EPG). Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť časové nahrávanie, alebo prepnutie požadovanej relácie v čase jej začiatku.

 epg1 epg2

V prijímači je nainštalovaný aj plugin EPG refresh, ktorý automaticky sťahuje informácie EPG k staniciam v zozname, takže informácie v EPG budete mať vždy aktuálne.

Pluginy

Predinštalované nájdete nasledovné pluginy: Archívy CZ/SK 1.5.6, Infobartunerstate, Mediaplayer, Pictureplayer, EPG refresh, Ellano Fastscan, Youtube, HDMI CEC, Chocholousek picons, Ellano setting v4, Openwebif a iné. 

 sfx6018 plg1 sfx6018 plg2

Nastavenia zálohy Enigma2 ELLANO.SK

Rozlíšenie je nastavené na 1080i.

Tuner A je nastavený na: družicu Astra23,5E, v prípade príjmu z viacerých družíc si treba tuner prestaviť.

FTP meno a heslo: root

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel alebo aktivácia HbbTV- na programoch vysielajúcich HbbTV

zelené: zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

Späť na obsah


Funkcie prijímača

Okrem štandartného satelitného vysielania podporuje prijímač aj príjem satelitného multistreamu (MIS). T2-MI podporované nie je.

Má dostupnú už novú verzia recovery menu, čo určite uľahčuje prácu s Multibootom.

Príjem FOTELKA TV z družice 51,5E, ktorá používa vysoký Symbol Rate 45000 je bezproblémový.

Nahrávanie je nekódované, vo formáte TS, nahrávky je možné prehrávať aj v PC. Okrem okamžitého a načasovaného nahrávania cez EPG je funkčný aj Timeshift (nahrávanie s časovým posunom).

Nahrávať môžete na USB Flash, USB HDD, alebo na sieťový NAS/HDD

Súbežne je v OS E2 možné nahrávať a sledovať až 3 kódované programy, samozrejme len v rámci jedného TP. V OS Define je možné nahrávať a sledovať súbežne dva kódované programy.

Prijímač má aj webové rozhranie, ktoré slúži na zmenu nastavení prijímača, ovládanie prijímača cez internetovú sieť, streamovanie vysielania, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

Streamovať živé vysielanie z tuneru môžete v Enigme súbežne aj na dve zariadenia (iba stanice v rámci jedného TP). Transcoding pri streamovaní podporovaný nie je.

Samozrejmosťou je u linuxových prijímačov aj možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu staníc z PC do prijímača, a naopak cez internetovú sieť cez webové rozhranie, alebo cez program Dreambox Edit, či Dreamset. 

Prijímač nepodporuje funkciu PIP a ani plugin KODI.

HDMI CEC - súbežné vypínanie a zapínanie TV a prijímača je funkčné.

HbbTV je zatiaľ v OS Enigma 2 nefunkčné! OS Define nepodporuje HbbTV vôbec.

Ostatné funkcie prijímača v Enigme, ako prehrávanie multimédií, rádií zo satelitu, titulky, audiostopy, EPG, nastavenia systému a tunerov, vyhľadávanie staníc a pod., sú totožné s funkciami iných linuxových prijímačov s OS enigma2.

Prijímač OCTAGON SFX6018 S2+IP môžete pripojiť aj k wifi sieti za pomoci kompatibilného USB wifi adaptéra. Model OCTAGON SFX6018 S2+IP WL pripojíte cez interné (zabudované) wifi.

Prehrávanie multimédií v OS Enigma2

VIDEO prehrá: 3gp, avi, srt titulky, h264, h265, mp4, mov, mkv, vob, ts,divx.

AUDIO prehrá: FLAC,DTS,AAC,AC3,waw,MP3.

Neprehrá: FLV

OS DEFINE prehrá aj FLV, ale neprehrá zas iné formáty ako napr. DIVX.

Späť na obsah


Plusy:

+ Na FullHD prijímač má výkonný HW 
+ možnosť príjmu multistreamu a SR45000
+ kvalitný obraz a nízka cena
+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov, vrátane starších AVI a XVID
+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA, DLNA)
+ programovateľný ovládač
+ multiboot (2 images) + DualOS 
+ v balení má aj externé IR čidlo, malé rozmery
+ novší Recovery menu

Mínusy:

- nemá gigabitový ethernet
- nemá KODI a Chromium pluginy
- nefunkčný HbbTV
- nepodporuje PIP


UPOZORNENIE

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Dôrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému. Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť.

Firma ELLANO.SK oznamuje, že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť. Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača.

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.


Prijímače OCTAGON SFX6018 S2+IP a OCTAGON SFX6018 S2+IP WL si môžete kúpiť v plne nakonfigurovanom stave za bezkonkurenčnú cenu, vzhľadom na konfiguráciu a podporu v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. Video návody, testy a recenzie nájdete na našom Youtube kanáli, dajte nám odber.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu