Nastavenie vzhľadu E2 a LCD displeja

Napísal Torben N., Ivan P. 1 dňa 16 august 2021 do kategórie Magazín, Enigma 2 manuál

nastavenie OSD a displeja

V dnešnom článku návodov pre OS Enigma 2 Vám vysvetlíme, ako previesť nastavenia vzhľadu (skinu) operačného systému Enigma2 a ako nastaviť zobrazenie vonkajšieho displeja, aj u prijímačov s LCD displejom.

LOGOELLANO2018GLOW.png

tux_2017.jpg

OBSAH:

  1. Nastavenie vzhľadu(skinu) OS enigma2
  2. Inštalácia iného vzhľadu
  3. Navolenie vzhľadu (skinu)
  4. Nastavenie LCD displeja
  5. Nastavenie displeja
  6. Nastavenie vzhľadu LCD
  7. LCD4Linux-Plugin pre nastavenie LCD displeja 

Nastavenie vzhľadu (skinu) OS enigma2

Operačný systém enigma2 má otvorený systém, tzn. že poskytuje užívateľom obrovskú variabilitu rôznych nastavení a možností. Jednou z týchto možností je aj zmena vzhľadu enigmy. Zmenou vzhľadu docielite nielen iné grafické zobrazenie používateľského prostredia, ale aj doplnkové funkcie, pretože niektoré skiny obsahujú napríklad možnosť zobrazovania počasia v infobare a pod. Mnohým zmena skinu uľahčí aj orientáciu v menu, napríklad v prípade, ak ste zvyknutý na image OpenPLI a chcete mať nainštalovaný image OpenATV, stačí si v OpenATV nainštalovať skin, ktorý imituje vzhľad image OpenPLI.

Enigma OpenATV má defaultne nainštalovaný skin MyMetrix:

 1 2

4 5

Nastavenie komponetov, veľkosť písma, farieb, počasia a zobrazovania skinu MyMetrix môžete nastaviť v menu/pluginy/MyMetrixLite.

 35


Inštalácia iného vzhľadu

Iný vzhľad (skin) si môžete nainštalovať priamo v menu prijímača, online zo serveru enigmy OpenATV, kde by sa mali nachádzať iba vyladené skiny pre túto enigmu. 

Nainštalujete ich tak, že  vojdete do menu/Pluginy a tam stlačíte zelené tlačidlo na ovládači. Tam sa Vám po chvíľke načíta zoznam kategórií doplnkov pre online inštaláciu.

14 15

Nadídete na kategóriu doplnkov skins a stlačíte tlačidlo OK (tým sa Vám zobrazia všetky skiny, určené na inštaláciu). Vyberiete požadovaný skin a tlačidlom OK potvrdíte jeho inštaláciu.

16 17

18 19

Po nainštalovaní skin navolíte v menu/nastaveniePoužívanie a Gui/Nastavenie vzhľadu.

 20 21

22 23

Nainštalovať si môžete skiny aj z USB kľúča, za pomoci ipk inštalačných súborov napr. skin HD Glass.

Popis inštalácie a nastavenia HD Glass nájdete TU.

Upozornenie: Pred skúšaním nových skinov si vytvorte zálohu operačného systému, pre prípad obnovy systému po prípadnom páde systému inštaláciou nekompatibilného skinu!

Návod na vytvorenie zálohy OS enigma2 nájdete TU.


Navolenie vzhľadu (skinu)

Pokiaľ chcete nastaviť iný, už predinštalovaný skin, tak ho musíte navoliť v menu/nastaveniePoužívanie a Gui/Nastavenie vzhľadu

 6 7

Tam nadídete na vzhľad, ktorý chcete navoliť a potvrdíte tlačidlom OK. Následne potvrdíte voľbu áno. Enigma sa reštartuje a nabootuje s novým vzhľadom. 

8 9

(V uvedenom príklade je navolenie už nainštalovaného skinu HDGlass17).

10 11


Nastavenie LCD displeja

Nastavenie displeja prevediete v menu/nastavenie/Používanie a GUI/Displej STB.

24 26

Tam nájdete dve položky:

Nastavenie displeja

Tu prevediete nastavenie jasu, stavu a iných vlastností nastavenia displeja .

27

Nastavenie vzhľadu - LCD 

Tu si navolíte LCD skin (vzhľad) zobrazovania displeja (Váš prijímač však musí mať grafický OLED, alebo LCD displej). Skiny zvyknú byť predinštalované. Ďalšie skiny je možné doinštalovať zo serveru enigmy. Na obrázku nižšie nie sú doinštalované LCD skiny, takže je na výber iba predvolený LCD skin.

28

Inštalácia LCD skinov

Nainštalujete ich tak, že vojdete do menu/Pluginy a tam stlačíte zelené tlačidlo na ovládači.  Tam sa Vám po chvíľke načíta zoznam kategórii doplnkov pre online inštaláciu.

Nadídete na kategóriu doplnkov display a stlačíte tlačidlo OK (tým sa Vám zobrazia všetky LCD skiny, určené na inštaláciu). Vyberiete požadovaný skin a tlačidlom OK potvrdíte jeho inštaláciu.

Následne ho navolíte v  menu/nastavenie/Používanie a GUI/Displej STB/Nastavenie vzhľadu-LCD.


Plugin pre nastavenie displeja LCD4LINUX

Pre LCD displej je aj možnosť nastavenia zobrazovania cez nainštalovaný plugin LCD4linux. Plugin je v online inštalácii pluginu z feedu enigmy OpenATV a skupiny doplnkov extensions.

Nainštalujete ho tak, že vojdete do menu/Pluginy a tam stlačíte zelené tlačidlo na ovládači.  Tam sa Vám po chvíľke načíta zoznam kategórii doplnkov pre online inštaláciu.

Nadídete na kategóriu doplnkov extensions a stlačíte tlačidlo OK (tým sa Vám zobrazia všetky pluginy, určené na inštaláciu). Vyberiete plugin lcd4linux a tlačidlom OK potvrdíte jeho inštaláciu.

29 30

Po nainštalovaní pluginu LCD4linux je potrebné previesť reštart GUI(E2), v menu-vypnúť/reštart-Reštart GUI.

Po reštarte nájdete nastavenie pluginu LCD4linux v menu/pluginy/LCD4linux. Presný návod pre nastavenie LCD displeja žiaľ nie je. Treba skúšať, ktoré nastavenie čo urobí a zmeny uložiť zeleným tlačidlom.

31 32

Taktiež je možné plugin nastavovať aj cez webové rozhranie prijímača. Zadáte do webového prehliadača (v PC) IP adresu Vášho linuxového prijímača. Zobrazí sa webové rozhranie (obrázok vľavo nižšie), kde v pravom stĺpci kliknete na položku Nastavenie LCD4Linux. Otvorí sa Vám okno, ako je vidieť na obr. vpravo nižšie.

V ňom môžete meniť nastavenia zobrazovania displeja a môžete naimportovať (cez položku vybrať súbor, v pravej hornej časti okna a následným stlačením modrej šipky  a následným stlačením červenej ikony SAVE, v pravej hornej časti okna) už vytvorený konfiguračný súbor, ktorý nesie názov lcd4config. Zelenou šípkou v pravej hornej časti okna, si môžete zálohovať Vašu nastavenú konfiguráciu pluginu LCD4linux. 

33 34

Len pre zaujímavosť, konfiguračný súbor lcd4config sa nachádza v prijímači v priečinku /etc/enigma2/.


Plne nakonfigurované linuxové prijímače s OS enigma2 si môžete zakúpiť v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Navigácia v návode medzi kapitolami

<<Vyhľadávanie staníc v E2     Zobrazenie informácii prijímača s OS E2 >>

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu