SAT> IP v OS Enigma2
Prenos TV signálu cez sieť
Technológia SAT> IP uľahčuje situácie s rozšírením, či zmenou konfigurácie rozvodu Vášho TV signálu v dome, či byte bez toho, aby ste museli vŕtať do stien pre inštaláciu ďalších káblov. Takže ak si chcete do ďalšej izby zaobstarať ďalší linuxový prijímač, avšak nie je možné k nemu priviesť ďalší kábel od antény, alebo máte doma dva linuxové prijímače a Vy chcete na jednom z nich využívať výhody dvojtunerového prijímača, pomôže Vám technológia SAT> IP. Zjednodušene povedané, ide o prenos TV signálu z jedného prijímača (serveru) do ďalšieho, či ďalších (klienti) po Vašej domácej sieti (LAN/WIFI).
Pre túto technológiu sa vyrábajú ako SAT> IP serverové prijímače, určené iba pre túto technógiu príjmu. Sú síce cenovo dosť drahé, pretože majú viac tunerov, niekoľko ethernetových portov a softvér prispôsobený iba pre tento účel, ale tým pádom ide o najspoľahlivejší spôsob prevodu SAT signálu do IPTV. Čiastočne takýto serverový prijímač dokáže nahradiť aj linuxový prijímač z OS Enigma 2 s FBC tunermi.
Zdá sa Vám to povedomé? Áno, je to veľmi podobné streamovaniu medzi satelitnými prijímačmi pomocou funkcií Remote channel stream converter a Vzdialený tuner v Enigma 2. Ale len na prvý pohľad, pretože hlavným rozdielom medzi streamovaním a funkciou SAT> IP je v tom, že u SAT> IP sa neprenáša zo serveru do klienta obraz a zvuk, ale len "signál" z tuneru.
Klientsky prijímač teda prijíma len dáta, z ktorých musí "vyrobiť" obraz a zvuk (samozrejme aj EPG, titulky. atd), ako keby bol pripojený na anténu. To znamená, že musí aj dekódovať, pokiaľ sa jedná o zakódovanú stanicu. Klient teda musí vloženú dekódovaciu kartu, alebo dekódovací modul, inak budete môcť na klientskom prijímači prijímať len nekódované stanice.
SAT> IP plugin, o ktorom bude dnešná kapitola návodov k Enigma má možnosť pripojenie klienta k viacerým serverom, má možnosť logovania cez webrozhranie a ďalšie rozšírené funkcionality.
OBSAH
SAT> IP Serverový prijímača
Ideálnym SATIP serverom je dvojtunerový prijímač a ešte lepšie ak je to prijímač s FBC tunermi. O výhodách FBC tunerov v praxi si môžete prečítať v našom článku Sila FBC tunerov, alebo v článku Použitie FBC tunerov s jedným káblom od antény. Odporúčame, aby serverový prijímač disponoval 1Gbit ethernet portom, alebo s možnosťou pripojenia cez 5Ghz Wifi (napr. cez USB Wifi dongle).
SAT> IP server musí mať nainštalovaný plugin SAT> IP Server. Ten nainštalujeme nasledovne:
- Vojdite do menu / nastavenie / systém / sieť / SATPI Setup
- Potvrdíte doinštalovanie SAT IP, po doinštalovaní sa SAT IP spustí a nastaví si aj automatický štart.
Týmto je serverový prijímač nastavený.
Nastavenie SAT> IP klienta
Klientskym prijímačom môže byť aj prijímač bez tuneru, stačí že má nainštalovaný OS Enigma 2. Klient SAT> IP bude streamovať satelitný/terestriálny, alebo káblový signál cez internetovú sieť zo serverového SAT> IP prijímača. K serverovemu prijímaču je pripojený koaxiálny kábel (káble, v prípade viactunerového prijímača) zo satelitnej paraboly. V prípade COMBO serverového prijímača môže byť pripojená aj káblová TV, alebo terestriálne vysielanie. Oba prijímače (server aj klient) musia byť pripojené k rovnakej domácej internetovej sieti.
Pokiaľ chcete použiť prijímač ako klienta, najskôr nainštalujte do neho plugin SAT> IP Client a to nasledovne:
- Vojdite do menu/pluginy a stlačte zelené tlačidlo .
- Tým sa Vám načítajú skupiny dostupných pluginov a doplnkov zo serveru enigmy OpenATV (obr. vľavo nižšie)
- Nadíďte na skupinu pluginov systemplugins a stlačte OK (tým sa Vám zobrazia pluginy pre túto skupinu).
- Nadíďte na plugin satipclient (obr. vpravo nižšie) a stlačte tlačidlo OK, čím potvrdíte nainštalovanie pluginu.
Po nainštalovaní pluginu satipclient vojdite do menu / Nastavenie / Príjem / SAT>IP klient. Vyberte VIRTUAL TUNER 0 a stlačte tlačidlo OK.
Následne Vám prijímač prehľadá Vašu domácu sieť a zobrazí dostupné SAT>IP servery. Pokiaľ je v sieti pripojených viac serverov SAT>IP, tak na položke SAT>IP server pomocou tlačidiel ◄► na ovládači si môžete vybrať server, z ktorého bude klient prijímať signál.
Na položke SAT>IP Tuner Typ vyberiete, ktorý typ tuneru chcete využívať zo serverového prijímači pre klienta. Ak sa jedná o serverový combo prijímač, tak sa Vám zobrazia možnosti: DVB-T (terestriálny tuner), DVB-C (káblový tuner) a DVB-S (satelitný tuner). Vyberiete tuner pomocou tlačidiel ◄► na ovládači a nastavenia uložíte zeleným tlačidlom.
Na nastavenom tuneri Vám plugin zobrazí IP adresu serverového prijímača a jeho port, cez ktorý server posiela dáta z tuneru (obrázok vpravo vyššie). Pokiaľ túto adresu zadáte do webového prehliadača v PC, tak sa Vám zobrazí webové rozhranie funkcie SATIP serverového prijímača. Nájdete tam niekoľko nastavení a log pripojenia serveru a klientov (obrázok nižšie).
Pokiaľ chcete nastaviť ďalší virtuálny tuner na klientovi, tak pokračujte nastavením na VIRTUAL TUNER 1 a VIRTUAL TUNER 2.
Nastavenia tunerov uložte zeleným tlačidlom. Prijímač Vás vyzve k reštartu prijímača, ktorý potvrdíte voľbou áno.
Teraz prejdite do Menu / Nastavenie / Príjem / Konfigurácia tunera. Nastavte tuner s označením SAT>IP VTUNER podľa vašej potreby, čiže ho nastavíte na príjem družice, ktorú chcete prijímať zo serveru.
Ak v klientskom prijímači nemáte naladené stanice, môžete si ich naladiť pomocou virtuálneho tuneru, použiť však treba manuálne ladenie, Fastscan v totmo prípade nie je funkčný. Prípadne môžete zoznam staníc nainštalovať pomocou pluginu Ellano.sk setting.
Teraz môžete zobraziť zoznam kanálov použitím tlačidiel ▲ ▼ na diaľkovom ovládači. Fungovať budú len FTA programy nakoľko SAT IP prenáša iba satelitný signál. Pokiaľ chcete prijímať kódované programy, tak je nutné použiť v klientskom prijímači dekódovaciu kartu, alebo CI modul s kartou.
Plugin SATIP má však ešte určité obmedzenia, kedže táto technológia prišla do Enigma 2 len pomerne nedávno, napr. obmedzenie len na jednu družicu (pri našom teste nám nefungovala možnosť príjmu z viacerých družíc cez DiSEqC prepínač serverového prijímača).
Plne nakonfigurované linuxové prijímače s OS enigma2 si môžete zakúpiť v našom e-shope ELLANO.SK.
Veríme, že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.
Navigácia v návode medzi kapitolami
<< Sprevádzkovanie čítačky kariet a CI slot Streamovanie TV vysielania z Enigma 2>>
Komentáre (4)
Miloš
Odpovedať
Ivan
Všetko záleží od serverového prijímača, koľko bude mať pripojených tunerov ako ich bude mať využité a pod.
Aj tak asi výhodnejší spôsob je stream TV vysielania do iného prijímača:
https://digitalne.ellano.sk/magazin-8/enigma-2-manual/streamovanie-tv-vysielania-z-enigma-2#zstb
Odpovedať
Rasto
Odpovedať
Ivan
Pokiaľ chcete ako klienta ku SAT> IP serveru tak hocijaký s OS enigma2 a so satelitným tunerom: https://satelity.ellano.sk/satelitne-prijimace_35857.html?stra=1&filt1%5B5%5D=Enigma+2&filt3%5B1%5D=1&sendfilt=Filtruj+produkty#tfilt
Ale ako som písal už vyššie do komentára pokiaľ nemáte originálny SAT> IP server tak pre príjem medzi linuxovými prijímačmi s OS enigma2 je vhodnejšia varianta streamovania z VU+UNO4K do iného prijímača s OS enigma2 alebo OS DENYS: https://digitalne.ellano.sk/magazin-8/enigma-2-manual/streamovanie-tv-vysielania-z-enigma-2#zstb
Môžete použiť ako klienta aj prijímače s OS DENYS:
https://satelity.ellano.sk/uclan-denys-2_41158.html
Alebo prijímač s OS enigma2: https://satelity.ellano.sk/linuxove/enigma-2_35897.html
Odpovedať