Recenzia: Gigablue UHD TRIO 4K

Napísal Ivan P. 1 dňa 18 jún 2019 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

ultra hd linuxové combo s multistreamom za rozumnú cenu

V dnešnej recenzii Vám predstavíme v poradí už tretí ultra HD linuxový prijímač od nemeckej firmy Gigablue. Jedná sa o model Gigablue UHD Trio 4K, dvojtunerový combo, ultraHD linuxový prijímač, určený pre príjem satelitného DVB-S/S2/SX, terestriálneho DVB-T/T2 a káblového vysielania DVB-C v UHD/4K, HD a SD rozlíšení, v kompresiách MPEG2/MPEG4/H.264 a HEVC/H.265. Gigablue UHD Trio 4K je pevne osadenými dvomi tunermi. Tuner A je satelitný tuner DVB-S2X podporujúci príjem satelitného vysielania v normách DVB-S , DVB-S2, DVB-S2X  a multistreamu. Tuner B je hybridný tuner terestriálny DVB-T/DVB-T2 a káblový DVB-C pre príjem terestriálneho a káblového digitálneho vysielania.

Gigablue UHD Trio 4K je poháňaný štvorjadrovým ARM Cortex A53  64bit procesorom (15000DMIPS), s taktovaním jadra na 1,6Ghz, s čipovou sadou Hisilicon 3798mv200, doplnený o operačnú pamäť o veľkosti 1 GB RAM DDR4 a veľkú flash 8GB eMMC, ktorá slúži pre uloženie operačného systému Enigma 2 a jeho doplnkov (pluginov, addonov a pod). 

Tieto hardvérové proporcie zaručujú prijímaču Gigablue UHD Trio 4K  svižný chod a vysoký výkon. Prijímač pracuje na overenom linuxovom operačnom systéme Enigma 2. 

 

Gigablue4K_Trio.png

Špecifikácia:

GigaBlue UHD Trio 4K
CPU: ARM Cortex A53, Quad jadro 64bit, 15.000 dmips
CPU Hisilicon 1,6 GHz 4 x Core
RAM 1 GB DDR4
FLASH 8 GB MMC FLASH
Jadro 4.4.35


Predný panel
IR prijímač 1 x IR
gombík
8 x Tlačidlo
Indikátor LED
2 x LED

Predný displej 4 číslicové / 7 segmentové zobrazenie
USB 2.0 1 x USB Host
CI-Modul -
SmardCard 1 x 


Zadný panel
DVB-S2x IN 1 x Vstup
DVB-S2 OUT -
C / T / T2 Tuner DVB-C / T / T2 /
WLAN voliteľný
Bluetooth voliteľný
SD KARTA 1 
HDMI  1 x 2,0 HDMI výstup
USB 2.0 / 3.0  1 x USB Host / 1 x USB Host
S / PDIF 1 x Optické
RS-232  1
Ethernet 1 x RJ45: 10/100/1000 Mbit (1 x Gbit)
Vypínač 1 x I / O prepínač
Konektor vstupu DC 1 x Jack


napájací zdroj externý 
12V / 2A  vstup: 110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A
Vstup : 15 W (STB PIP: 10,5 W, LNB: 4,5 W) -Kde 1 DVB S tuner
Pohotovostný režim sa používa pohotovostný režim: 9.3W
Deep Standby Režim hlbokého pohotovostného režimu: 0,5 W
LNB Dodávka LNB 14 / 18V / Max 400mA; Ochrana proti skratu
riadiace signály 22kHz, Tone Chest, DiSEqC 1.0 / 1 ../ 1.2 / 2.0 USALS (riadenie rotora)
RF frekvenčný rozsah 950-2150 MHz
DBV-S / DVB-S2 / DVB-S2X 


všeobecne platí:
Okolitá teplota + 15 ° C ... + 35 ° C
Vlhkosť <80%
Rozmery (ŠxHxH): 280 mm x 175 mm x 55 mm

Hmotnosť produktu:1 kg

Balenie a príslušenstvo:

IMG 2730 IMG 2731 IMG 2719

Balenie obsahuje:

 • prijímač Gigablue UHD Trio 4K
 • Univerzálne diaľkové ovládanie 
 • externé napájanie 12V
 • HDMI kábel
 • manuál
 • 2 x batérie typu "ΑΑΑ"

Predný panel:

Gigablue UHD Trio 4K je stredných rozmerov (Š x H x V): 280 mm x 175 mm x 55 mm (mm). Prijímač má typický vzhľad a línie značky Gigablue. Zmena nastala v osadení displeja, kde výrobca použil namiesto LCD displeja, klasický  7-segmentový displej. Kryt prijímača má kovové prevedenie. Na hornej časti krytu je logo firmy Giogablue. Predný panel prijímača je z plastu.

IMG 2724 IMG 2725

 

Na pravej strane predného panela sa nachádza jedno ovládacie tlačidlo POWER, pre zap. a vyp. prijímača, ďalšie ovládacie tlačidlá sa nachádzajú pod odklopným panelom.Pre zobrazovanie informácii a času je na prednom paneli zabudovaný 4-miestny, 7-segmentový displej bielej farby. Pre zobrazovanie stavu prijímača je na prednom paneli dvojfarebná, modro/červená LED. IR čidlo prijímača je zabudované za priesvitným plexisklom, je viditeľný pri pohľade na predný panel.

IMG 2726 IMG 2727

 

V pravej časti predného panela sa nachádzajú odklopné dvierka pod ktorými sa nachádza:

 • 7x ovládacie tlačidla prijímača
 • 1x USB 2.0 - USB port pre pripojenie USB zariadení ako USB flash, USB HDD a pod.
 • 1x CA Smard card slot - UNI čítačka dekódovacích kariet , ktorá po nakonfigurovaní v našej nakonfigurovanej enigme, spolupracuje s kartami Skylink Irdeto (staršie verzie bez unibloku) , Skylink ICE, Freesat UPC ICE, Antiksat, OrangeTV, Plustelka a RTVS. Nové karty Skylink Irdeto Standart M7v čítačke kariet nepôjdu!

Na prvý pohľad by sa po odklopení dvierok predného panela mohlo zdať, že prijímač disponuje 2x čítačkou kariet a 1x CI slotom, je to však len zdanie. Čítačka kariet je iba v spodnej šachte, ostatné dve šachty sú neosadené a nepochopiteľne nie sú ani zaslepené. Može sa stať neznalým užívateľom, že kartu vložia až do vnútra prijímača, preto si na to treba dávať pozor. Výrobca mal zjavne v pláne inú výbavu pre tento model.

 

Zadný panel:

IMG 2729

 

 

Na zadnom paneli sa nachádza:

 • DVB-S2X-(napevno zabudovaný satelitný tuner DVB-S2X) - slúži pre pripojenie satelitnej antény.
 • DVB-C/T2- (napevno zabudovaný hybridný tuner DVB-T2/C) - slúži ako vstup pre pripojenie terestriálnej antény, alebo koaxiálneho kábla z káblového vysielania.
 • RS232 Jack-servisný port v prevedení jack.
 • 1x USB3.0 - vysokorýchlostný USB port pre pripojenie USB zariadení ako USB flash, USB HDD a pod.
 • S/PDIF - digitálny zvukový optický výstup - slúži na pripojenie prijímača pomocou optického kábla k AV receiveru, alebo k domácemu kinu.
 • AV - analógový audio-video výstup. Káblom jack/cinch môžete prijímač pripojiť ku starším TV, alebo audio výstup ku starším zosilňovačom..
 • TV OUT HDMI 2.0 - port pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV.
 • Ethernet 10/100/1000 Mbit - slúži pre pripojenie prijímača ku internetu za pomoci LAN kábla.
 • 1x USB 2.0 - USB port pre pripojenie USB zariadení ako USB flash, USB HDD a pod.
 • SD card - čítačka pamäťových kariet micro SD. 
 • Recovery - servisné tlačidlo.
 • DC 12V - slúži pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/2A
 • kolískový vypínač.

Diaľkové ovládanie:

Diaľkovéhé ovládanie je univerzálne (programovateľné aj pre ovládanie TV a iných zariadení). Ovládanie má dobrú smerovosť. Tlačidlá sú dobre rozmiestnené, vydavajú pri stláčaní mierne pukavý zvuk. Spodné hrany ovládača sú mierne tvarované pre lepší úchop.

IMG 2722 IMG 2723

Hardvér prijímača:

Prijímač má iba pasívne chladenie chladičom na procesore. Nadbytočné teplo je samovoľne odvádzané otvormi v hornej a bočnej časti krytu. Napájanie je externým adaptérom 12V/2A. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

GigaBlue UHD TRIO 4K 9

Postup nahratia softvéru ENIGMA2:

Čistý image enigmy, alebo zálohy enigmy s menšou veľkosťou nainštalujte nasledovným postupom:

1. Na naformátovaný USB kľúč formátu FAT32 nakopírujte inštalačné súbory enigmy tak ako sú zobrazené na obrázku nižšie.

flash

 

2. Vypnite prijímač zadným vypínačom.

3.Zasuňte USB kľúč z enigmou do USB portu prijímača ( ostatné porty USB musia ostať voľné!).

4.Stlačte a držte stlačené tlačidlo POWER na prednom paneli prijímača.

5.Zapnite prijímač zadným vypínačom.

6.Na displeji sa zobrazí nápis UPDT (tlačidlo power môžete uvoľniť) a po cca 20 sek. Nabehne na obrazovke TV táto tabuľka:

IMG 2713

7. Vyberiete voľbu Recovery from USB a potvrdíte ju tlačidlokm OK na diaľkovom ovládači. Následne sa Vám spustí inštalácia , ktorej priebeh je zobrazovaný na obrazovke TV,

IMG 2712

 

Po dokončení inštalácie sa prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Tento postup je vhodný na čisté image enigmy , prípadne zálohy s menšou veľkosťou.

Pokiaľ bude záloha väčšia, tak Vám ju prijímač nenaflashuje! Vtedy treba použiť inú metódu flashovania a to za pomoci lokálnej inštalácie podľa tohto postupu.

 

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Pri spustení nového prijímača Vás privíta úvodnými nastaveniami nenakonfigurovaná enigma factory image GB. Pre model Gigablue UHD TRIO 4K (postupne pribudnú ďalšie) sú momentálne dostupné tieto enigmy:

 

Factory image

OpenATV 6.2

OpenDroid 6.3

OpenSPA

 

E2 ELLANO.SK

Prijímač je dodávaný s nenakonfigurovanou firemnou Enigmou 2. Ako je však u nás dobrým zvykom, pripravili sme pre Vás nakonfigurovanú Enigmu 2 OpenATV 6.3, s funkčnými čítačkami kariet Skylink ICE, Skylink Irdeto (okrem kariet Skylink Irdeto standart M7 s ktorými čítačky nespolupracujú !), RTVS , Plustelka, UPC Freesat ICE , OrangeTV , Antiksat, naladeným zoznamom staníc a s nainštalovanými najpoužívanejšími pluginmi a skinmi.

infoe2

 

 

Infobar:

Aké informácie sa budú zobrazovať v infobare, je závislé od použitého vzhľadu (skinu). V enigme OpenATV 6.3 je defaultne nastavený skin MyMetrix.

infb menu

Taktiež sme Vám nainštalovali a nastavili aj obľúbený skin HDGlass17, stačí si ho navoliť v menu/nastavenie/Používanie a Gui/Nastavenie vzhľadu/hdglass_17.

hdg1 hdg2 hdg3

Ako nastaviť skin HDGlass a ako v ňom aktualizovať picony sa dočítate v našom článku.

Zoznam programov:

zp1 zp2

Zoznam programov je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, ANTIKSAT, OrangeTV, MAGNET tv 30w(teraz FOTELKA TV),nemecké programy 19.2E a iné. V zozname programov, vo FAV skupine UHD/4K, sú uložené aj niektoré FTA a demo ultra HD programy, ktoré vysielajú na družici ASTRA 19,2E a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily obrazu tohto 4K prijímača.

4k

EPG (elektronický programový sprievodca):

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 až 14 dní dopredu (záleží od poskytovateľa EPG). Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť časové nahrávanie, alebo prepnutie požadovanej relácie v čase jej začiatku.

epg1 epg2 epg3

Do enigmy sme doinštalovali aj graficky krajšie a prehľadnejšie EPG - CoolTV Guide. 

V prijímači je nainštalovaný aj plugin EPG refresh, ktorý automaticky sťahuje informácie EPG k staniciam v zozname, takže informácie v EPG budete mať vždy aktuálne.

Nastavenie pluginu EPG refresh už nie je medzi pluginmi, ale priamo v menu prijímača v menu/nastavenie/EPG/EPG refresh.

epg4 epg5 epg6

 

Nastavenia prijímača:

Rozlíšenie prijímača je možné nastaviť na 480/576/720/1080 a 2160p. Najvyššie rozlíšenie 2160p si Však vychutnáte iba na 4K  UHD TV. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača do 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite ako cez UHD TV) . Napriek tomu už pri zobrazení rozlíšením 1080p má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k.

av1 AV2

 

Gigablue Trio 4k podporuje HDR: SDR/dolby/hdr10/hlg.  Podporuje aj automatický režim zobrazovania typu HDR. Farebný priestor HDMI podporuje v režimoch :rgb/422/444/420 .

V rozšírených nastaveniach videa si môžete doladiť obraz podľa seba : jas/kontrast/sýtosť a pod.

Ladenie prijímača:

V nastaveniach ladenia sa nachádzajú dva fyzické tunery. Tuner A je satelitný DVB-S2X a Tuner B zas hybridný DVB-T2/C, terestriálny a káblový tuner v jednom.

tunery ladenie

Pre naladenie programov môžete použiť ručné, automatické, alebo vyhľadávanie naslepo tzv. blindscan. V enigme je nainštalovaný aj plugin automatický Fast Scan, pre rýchle vyhľadávanie programov aj pre providerov Skylink, Freesat, DigiTV a iných satelitných operátov. Samozrejmosťou je u linuxových prijímačov aj možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu programov z PC do prijímača a naopak cez internetovú sieť a program Dreambox Edit, alebo Dreamset. 

Prijímač Gigablue UHD Trio 4k podporuje aj príjem z viacerých družíc protokolom DiSEqC 1.0,  DiSEqC 1.1  a pre motor protokolom DiSEqC1.2, alebo USALS.

Modulácie sú podporované QPS/8PSK/16APSK/32APSK.

unicable ledenie2

Prijímač podporuje aj príjem s UNIcable LNB konvertorom a aj unicable2 LNB,ktoré umožňujú príjem pre viacero prijímačov v domácnosti, po jednom kábli

Multistream:

Prijímač vie naladiť a prijímať programy tzv. multistreamu MIS aj T2MI, ktorý sa používa na niektorých družiciach na distribúciu signálov programov na pozemných vysielačoch, alebo v káblových rozvodoch. Programy sú cez satelit šírené v rovnakej podobe, aké sú k dispozícii domácnostiam na klasickú pozemnú anténu. Takže tieto bezplatné programy sú šírené vo viacerých verziách ako FTA. Programy vo viacnásobnom multiplexe sa nachádzajú súčasne na satelitoch 45 ° E, 13 ° E, 10 ° E, 9 ° E, 4,8 ° E, 5 ° W, 12,5 ° W a 30 ° W. MultiStream MIS a T2MI umožňuje šíriť v jednom satelitnom multiplexe niekoľko samostatných transportných streamov - každý môže zodpovedať jednému terestriálnému multiplexu.

Príjem multistreamu sme testovali z družice 4,9E aj 5W, kde sa jednalo o MIS pakety talianského RAI a francúzskeho Mediasat.

mis1 mis2 mis3

Pre príjem multistreamu je možné použiť režim PLS gold/combo a root. Príjem MIS je bezproblémový.

DVB-T/T2: 

Prostredníctvom B tuneru DVB-T2/C môžete prijímať terestriálne vysielanie DVB-T/T2, v kompresii Mpeg2, Mpeg4/H.264 a H-265/HEVC. Napájanie anténneho zosilňovača 5V je možné použiť priamo z tuneru cez koaxiálny kábel. Prijímač vyhľadal všetky dostupné terestriálne programy. Tuner má dobrú citlivosť, avšak v infobare ukazuje oveľa nižšiu intenzitu signálu, ako je reálna, takže sa toho netreba obávať.

dvbt1 dvbt2 dvbt3

S použitím karty plustelka v čítačke kariet je možné bezproblémovo sledovať aj platenú terestriálnu TV Plustelka.

DVB-C:

Káblovú TV nemáme možnosť otestovať. Káblová TV sa dá vyhľadať podľa providerov ( predvolený sú však iba zahraničný poskytovatelia), alebo podľa kmitočtu. Tuner DVB-C podporuje modulácie QAM16,32,64,128 až QAM 256 a rýchlosť SR6900 a SR6875.

dvbc1 dvbc2 dvbc3

Pripojenie prijímača k internetu:

Gigablue UHD Trio 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou rýchleho gigabitového ethernetu a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou kompatibilného wifi USB adaptéra s chipsetom rallinkNie je vylúčená ani možnosť pripojenia prijímača za pomoci kompatibilného 3G USB adaptéru a mobilnej internetovej siete. Bluetooth pripojenie je tiež možné, avšak iba s kompatibilným USB bluetooth adaptérom.

wifi1

 

Nahrávanie:

Prijímačom Gigablue UHD Trio 4K môžete nahrávať na sieťový NAS disk, USB HDD,USB flash alebo micro SD pamäťovú kartu, formátu EXT3/EXT4, EXFAT, FAT32, alebo NTFS.

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC. Prijímač umožňuje súbežné nahrávanie viacerých kódovaných a nekódovaných programov. Pri testovaní sme súbežne nahrávali zo satelitného tuneru štyri satelitné kódované programy, samozrejme z jedného transpondéru a zároveň z druhého DVB-T2/C tuneru štyri terestriálne programy, z rovnakej frekvencie. Takže súbežným nahrávaním sme nahrávali až osem programov. Nie je vylúčené nahrávanie aj viacerých programov, musia sa nachádzať na DVB-S2X tuneri na rovnakom transpondéri a na DVB-T2/C na rovnakej frekvencii.

rec1 rec2 rec3

 

Nahrávanie je signalizované striedavým blikaním led na prednom paneli/ fialová-červená/ a blikaním ikony REC v infobare. Nahrávané programy sú v zozname programov zobrazené načerveno.

Nabielo sú programy, ktoré sú na rovnakom transpondéri/frekvencii, ako nahrávaný program. "Našedo" sú programy, ktoré sú nedostupné (sú na inom TP ako je nahrávaný program). 

rec4 rec5

 

Nahrávanie sme testovali na USB HDD a aj na sieťový NAS disk, všetky nahrávky boli v poriadku.

Thimeshift:

Nahrávanie s časovým posunom, tzv. thimeshift pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu od miesta pozastavenia nahrávaťOpätovným stlačením tlačidla pauza/play, si spustíte reláciu od miesta pozastavenia.

thime1 thime2 thime3

 

Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu.

Prehrávanie:

Prehrávačom médií, alebo Mediaplayerom2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory, ako hudbu a videá. Prijímačom môžete prehrávať z USB flash , USB HDD, micro SD karty, alebo sieťového disku protokolmi DLNA a SAMBA.

hdr nas3 titulky

 

Prijímač bezproblémovo prehral videá formátu 4K HDR 10bit4K HDR HLG,3GP,TS,VOB,FLV,h.264,h265,mp4,MOV,AVI, DIVX, XVID. Prijímač si pri prehrávaní z USB hravo poradí aj s prehrávaním 4k-uhd-hevc-hdr-10bit 140MbpsPomocou mediaplayeru 2 bezproblémovo prehráte aj filmy so SRT titulkami. 

Prijímač neprehral videá formátu  FLV.

Zvukové stopy a hudobné súbory prijímač prehrá formátu WAW, FLAC, DTS, MP3, AAC aj AC3.

Prostredníctvom prehliadača obrázkov si môžete na obrazovke TV prehliadať fotografie.

Spolupráca so sieťovým NAS diskom:

Prijímač bezproblémovo spolupracuje s NAS sieťovým diskom. Môžete na sieťový disk nahrávať, alebo môžete z neho prehrávať multimediálne súbory hudbu, fotky, či videá.

nas1 nas2 nas3

Prijímač  bezproblémovo prehral so sieťového disku FULL HD a aj 4K /2160p videá s bitrate až 120Mbit! Nahrávanie a prehrávanie z NAS disku je bezproblémové, je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej siete. Pokiaľ by ste mali problém s prehliadaním internetovej siete pri mounte NAS disku (nespustí prijímač prehliadanie siete a vypíše hlášku o zlom nastavení adaptéra), tak upravte nastavenie siete DNS 2 na 8.8.8.8 a uložte (ako je na strednom obrázku vyššie).

Spolupráca dekódovacích kariet s čítačkou kariet:

Čítačka po nakonfigurovaní bezproblémovo spolupracuje s kartami našich operátorov, testovali sme karty: Skylink Irdeto (starší typ bez unibloku), Skylink ICE, Freesat UPC ICE, OrangeTV, Antiksat, RTVS a Plustelka. Prijímač je od nás nastavený na čítanie všetkých týchto typov kariet. U karty Skylink ICE nechýba možnosť čítania karty v Irdeto móde, takže funkčné sú aj novo pridávané stanice ako Prima Krimi, Slager 2, Travel XP a pod.

Spolupráca s CI modulom:

Prijímač nemá CI slot pre vloženie CI/CI+ modulu.

PIP:

Prijímač Gigablue UHD Trio 4K disponuje aj funkciou PIP (obraz v obraze). Ten je možné zobrazovať na SD ,HD a aj  na 2xUHD programoch.  Zobrazenie môžete použiť klasicky ako obraz v obraze, kde sa veľkosť a pozícia okna dá meniť. Zobrazovanie PIP aktivujete tlačidlom diaľkového ovládača ASPECT, alebo voľbou v rozšíreniach (dlhé stlačenie modrého tlačidla na DO a následne ďalšie stlačenie modrého tlačidla).

pip1 pip2 pip3

Pluginy:

V enigme sú dostupné všetky najobľúbenejšie pluginy (Archívy CZ/SK, ČSFD, HbbTV, mediaplayer2, youtube a pod.), ich zoznam vidíte na obrázkoch nižšie. Ďalšie pluginy a skiny si môžete nainštalovať z feedu enigmy2, alebo ručnou inštaláciou za pomoci inštalačných ipk. súborov.

plg1 plg2

 

V našej enigme nájdete nainštalovaný aj prehrávač videí z portálu Youtube. Prijímač prehrá plynulo aj videá aj v 4K rozlíšení. 

you4 you3

you1 you2

Videá sú zoradené do kategórii, môžete si vyhľadať požadované video, alebo daný youtube kanál.

 KODI:

Do prijímača Gigablue UHD TRIO 4K si môžete z feedu enigmy OpenATV 6.3 doinštalovať aj multimediálne rozhranie KODI 17.6. Tento doplnok Vám rozšíri možnosti prijímača o prehrávanie rôzných internetových streamov, internetových rádií a rôznych ďalších doplnkov.

kodi1 kodi2

 

KODI v tomto prijímači využíva podobný prehrávač (HiPlayer), ako je originál KODI prehrávač a nie mediaplayer enigmy, ako je to u iných linuxových prijímačov, čo je oproti iným modelom výhoda.

kodi3 kodi4

 

Menu Kodi je v HD rozlíšení 1280x720p. Cez Kodi mi prijímač plynulo z USB HDD prehral aj video s vysokým rozlíšením a vysokým bitrate jellyfish-140-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.

 kodi7 kodi8

 

Doplnky ako mp3stream, prehrávanie z archívov Markízy, straem cinema a pod . fungovali tiež. Avšak ešte treba KODI čiastočne odladiť, pretože sa stalo že KODI občas zamrzlo a stalo sa aj to, že po inštalácii KODI sa reakcie  prijímača mierne spomalili. Preto sme do zálohy KODI neinštalovali. Kto chce, môže si ho doinštalovať z feedu enigmy, predtým však odporúčame vykonať zálohu enigmy, aby ste sa mohli v prípade problémov vrátiť k funkčnej enigme. Výrobca sľúbil opravu KODI.

kodi6 kodi5

 

HDMI CEC:

Prijímač má podporu súbežného zapínania, vypínania prijímača a TV a dalších možností ovládania TV. Ide o funkciu HDMI-CEC, ktorá nám pracovala bezproblémovo.

HbbTV:

Prijímač podporuje aj príjem hybridnej televízie HbbTV, čo je spojenie TV vysielania a interaktívnych funkcií cez internet. HbbTV si zobrazíte stlačením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači, iba na programoch vysielajúcich HbbTV, ako napr. programy Skylinku na družici Astra 23,5E- STV1,STV2, programy Markízy, programy JOJ, programy ČT, prípadne nemecké TV na družici Astra19,2E a pod. 

Prostredníctvom HbbTV si môžete zobraziť interaktívne informácie, teletext, spustiť relácie uložené v archíve danej TV a pod.

hbbtv1 hbbtv2 hbbtv3

Hbbtv je plne funkčné vrátane prehrávania videí z archívov TV.

Webrozhranie a streamovanie:

Webové rozhranie prijímača slúži na zmenu nastavení prijímača, ovládanie prijímača, vykonávanie zmien, streamovanie vysielania, alebo načasovanie nahrávania cez internetovú sieť.

webr3

 

Cez webové rozhranie je možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači, zálohovať a obnoviť do prijímača uložený zoznam programov. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou u tohto priijímača. Prijímačom môžete jeden program sledovať na TV (cez PIP aj dva) a iné programy v rámci toho istého transpondéru, alebo z druhého tuneru DVB-T2/C môžete streamovať do PC, smartfónu, tabletualebo do iného linuxového prijímača.

webr1 webr2

 

Prijímač ide stabilne, aj keď som jeden HD DVB-T2 program sledoval na TV, druhý satelitný HD program streamoval do PC a tretí HD satelitný program (v rámci toho istého TP) streamoval do smartfónu a to bez nejakého spomalenia prijímača.

IMG 2735 ztansc3

Streamovanie je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete. Streamovanie HD aj SD programov je bezproblémové.  UHD/4k programy streamovať idú tiež, avšak iba za pomoci funkcie Transcoding, ktorá stream upraví.

Pre streamovanie do mobilu, tabletu, či Android boxu a ovládanie prijímača po sieti je k dispozícii od výrobcu aj vlastná aplikácia Gigablue Player, ktorú si môžete stiahnuť v Google Store. Samozrejme môžete použiť aj iné aplikácie, napr. Dreamdroid.

 

Transcoding:

Pomocou nastavenia úpravy streamu cez transcoding, si môžete upraviť dátový tok, kodek,rozlíšenie a počet FPS tak, aby Vám prijímač plynulo streamoval aj vysielanie s vysokým dátovým tokom. Toto je výhodné pri pomalšej internetovej sieti, prípoadne ak máte zariadenia pripojené cez WIFI. Nastavenia transcodingu upravíte v menu/pluginy/multi transcoding setup. Upravený transcodovaný stream spustíte vo webrozhraní ikonou mobilu (obrázok napravo nižšie).

transcoding ztansc3

 

V nastaveniach Transcodingu môžete meniť vlastnosti streamu:

Bitrate od 100kbps až do 5Mbps

Framerate od 23,976 až po 30 fps

Rozlíšenie 480p/576p/720p

Video codec H.264 alebo H.265

Webbrovser:

V súčasnej dobe nemá ešte prijímač k dispozícii webbrovser.

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý sa zobrazuje správne.

txt

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské, české a zahraničné satelitné rádiá, v digitálnej kvalite.

ra1 ra2

 

Multiboot:

V prijímači môžete používať až tri operačné systémy (images) Enigmy 2 jedná sa o tzv. multiboot. Jeden hlavný image označený aj ako startup_1, je umiestnený v internej pamäti prijímača a ďalšie dva image, označené ako startup_2 a startup_3, môžete nainštalovať na pamäťovú kartu microSD, ktorá musí byť vložená v prijímači a musí byť pripravená na multiboot.

Príprava microSD karty na multiboot:

1. Vložte do čítačky kariet micro SD do vypnutého prijímača, micro SD kartu naformátovanú na FAT32.

2. Zapnite prijímač zadným vypínačom.

3. Po nabootovaní enigmy vojdite do menu/nastavenie/správa softvéru/Multiboot manager.

Upozornenie:Položka multiboot manager sa v správcovi softvéru zobrazí iba vtedy, ak je vložená a načítaná micro SD karta!

1 2 3

 

4. Po vstupe do tohto menu sa zobrazí obrázok naľavo nižšie. Stlačte žlté tlačidlo na DO (init SD card). 

Tým sa Vám micro SD karta naformátuje a rozdelí na oddiely potrebné pre nainštalovanie ďalších dvoch image E2. Po skončení priebehu nastavenia, ktorý sa bude zobrazovať na obrazovke TV, nastavenie uložíte zeleným tlačidlom (obr. v strede nižšie). Po nastavení SD karty (po hláške obr. napravo nižšie) je nutné previesť celkový reštart prímača.

 

4 5 7

 

Po reštarte máte pripravený prijímač na inštaláciu ďalších image E2 na micro SD kartu.

Inštalácia multiboot image na micro SD kartu:

Teraz nainštalujete cez lokálnu inštaláciu zálohu E2 alebo čistý image, alebo online inštaláciou čístý image E2 .

Postup lokálnej inštalácie nájdete v našom článku TU.

Online inštaláciu prevediete nasledovne:

1. Stlačte modré tlačidlo na diaľkovom ovládači, čím sa Vám zobrazí panel rýchleho nastavenia. V ňom prejdite na položku Správca softvéru / Flashovanie Online a potvrďte ju tlačidlom OK.

2.Prijímač automaticky načíta dostupné online inštalácie enigiem OpenATV 6.2, OpenATV 6.3 a aj staršie (záleží od prijímača).

3. Zo zoznamu vyberiete požadovanú verziu Image E2 ,ktorý sa má nainštalovať a potvrdíte ho zeleným tlačidlom na DO (Flash image) . Následne sa Vám zobrazí obrazovka obr. napravo nižšie kde si vyberiete, kde chcete danú enigmu nainštalovať a potvrdíte tlačidlom OK.

slot 1 - interná flash pamäť

slot 2 - microSD

slot 3 - micro SD

8 9 10

 

Upozornenie : pri online aktualizácii je nutné k prijímaču pripojiť USB kľúč, alebo USB HDD (kvôli miestu pre download image E2 a zálohe nastavení E2).

4. Prijímač vytvorí zálohu nastavení E2, vyberiete spôsob update (obr.vstrede nižšie), prijímač stiahne image E2, rozbalí na USB  a nainštaluje do partície, ktorú ste vybrali.

Po nainštalovaní sa zobrazí na TV nápis "hotovo".

 

11 12 13

 

Spustenie image E2 multibootu:

Pre spustenie multiboot image E2 vojdite do menu- vypnúť/reštartovať/multiboot image sector . Vyberiete požadovaný image E2 s potvrdíte tlačidlom OK, alebo zeleným tlačidlom.

14 15 16

 

Prijímač sa reštartuje a nabootuje s enigmou nainštalovanou v multiboote na micro SD karte. Na obrázku nižšie je image multibootu startup_2 OpenATV 6.2.

17

 

Pokiaľ budú k dispozícii image od iných vývojárov enigmy, tak musíte postupovať podľa Postupu lokálnej inštalácie, ktorú nájdete v našom článku TU.

Výhodou multiboot image je, že môžete v ňom skúšať nové pluginy, doplnky a skiny bez toho, aby ste si poškodili hlavný image, ktorý je vo flash pamäti prijímača.

 

Rýchlosti prijímača

nábeh prístroja z vypnutého stavu až po nábeh obrazu FTA programu: 47 sek 

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 2 sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca  1,5-2 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca  2,5-3 sek

reštart E2: 22 sek

rýchlosť prepínania HD nekódovaných programov: cca 1- 1,5 sek

rýchlosť prepínania 4k programov: cca 4sek

 

Plusy:

+ ULTRA HD príjem/kvalita obrazu

+ silný až štvorjadrový procesor

+ cena

+ možnosť príjmu DVBS2X a multistreamu

+ možnosť wifi cez USB wifi adaptér

+ možnosť satelitného / terestriálneho a káblového príjmu

+ rýchlosť prijímača

+ výhody linuxového prijímača

+ prehrávanie multimédii, IPTV a streamov

+ prehrávanie a nahrávanie po sieti (SAMBA,DLNA)

+ má čítačku microSD kariet

+ možnosť multibootu (ďalšie dva image E2 na micro SD karte)

+ KODI 17.6+transcoding

+ idú streamovať aj UHD programy cez transcoding

+ pip Obraz v obraze aj 2x UHD programy

+ má gigabitový ethernet

+ podpora staších videoformátov AVI, XVID aj DIVX

+ má aj 1x USB port 3.0

 

Mínusy:

- nemá CI SLOT pre vloženie CI modulu

- pri prepnutí programu pár sekúnd mierne seká obraz ( je to obvyklý jav HiSilicon CPU pri synchronizácii obrazu a zvuku)

- nedá sa zabudovať interný HDD 

- neprehrá formát FLV

 

Záver:

Prijímač Gigablue UHD Trio 4k  je dvojtunerový, linuxový, combo prijímač, určený na príjem satelitného, terestrriálneho a káblového vysielania v SD , HD a UHD rozlíšení. Je to novinka na trhu od tohto výrobcu, no napriek tomu je chod prijímača bezproblémový, nereštartuje sa samovoľne a povrch prijímača je takmer studený  - neprehrieva sa. Devízou prijímača je pekný obraz a možnosť príjmu multistreamového satelitného vysielania. Cena prijímača je vzhľadom na vybavenosť prijímača  veľmi priaznivá: "za málo peňazí veľa muziky".

Pokiaľ sa Vám prijímač Gigablue UHD Trio 4k zapáčil, tak si ho môžete zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave našom eshope ELLANO.SK.

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Verím, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.7/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget