Zoznam záloh ELLANO.SK pre linuxové prijímače s OS Enigma2

Napísal Ivan 1 dňa 09 september 2020 do kategórie Magazín, Konfigurácie E2

databáza záloh E2 podľa modelov prijímača

V tomto článku nájdete databázu naších záloh ELLANO.SK pre linuxové prijímače s operačným systémom Enigma 2. Prejsť rýchlo na zoznam prijímačov, môžete kliknutím tu.

Naše zálohy sú konfigurované z najnovších stabilných verzii enigmy. U väčšiny prijímačov je to enigma OpenATV, u prijímačov VU+ aj enigma VTI a u niektorých prijímačov Dreambox je to enigma DreamElite, GeminiGP4, alebo Newnigma2.

Obsah

Čo obsahujú nakonfigurované zálohy?
Aké sú nastavenia systému v zálohách?
Ako nainštalovať zálohu?
Prejsť na zoznam záloh

LOGOELLANO2018GLOW.png

GB_Quad4K_seitlich.png

Ako sú nakonfigurované naše zálohy enigmy?

Ukážky základnej obrazovky OSD a MENU v image OpenATV:

 infb menu

Nastavenie čítačiek kariet

V našej zálohe sú nastavené čítačky kariet pre čítanie dekódovacích kariet Skylink, Freesat UPC ICE, RTVS, Plustelka, Antiksat a Orange TV.

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.

Predvolený softcam (OScam - plugin pre čítanie karty) je vždy pre karty Skylink. Ak vlastníte inú kartu (iný typ Skylink karty, alebo kartu iného operátora), stačí si to jednoducho zmeniť v menunávod nájdete tu.

Zoznam programov

zp1 zp2

Stanice sú už naladené, nové ladenie teda nie je potrebné spúšťať (inak hrozí rozhodenie zoznamu). Stanice sú prehľadne zoradené v niekoľkých favoritných skupinách (Skylink CZ/SK, Antik, freeSAT, Orange, DIGI, Fotelka a dalšie skupiny pre iných operátorov, družice, či žánrové skupiny ). V enigme sú naladené programy pre providerov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Orange TV, DigiTV + zahraničné programy z Astra 19.2E, Hotbird 13E a mnoho ďalších.

Predvolená je FAV skupina Skylink Slovak republic, v ktorej je spustený Fastscan pre automatické prelaďovanie. Zmenu favoritnej skupiny vykonáte jednoduchým stlačením modrého tlačítka v zozname staníc a výbere požadovanej skupiny (tu nájdete návod na prácu so zoznamom staníc).

V enigmách OpenATV a VTI je nainštalovaný aj náš plugin FASTSCAN pre rýchle naladenie programov Skylink a iných providerov (viac info o našom Fastscane).

Ako preladiť stanice pomocou FASTSCANU nájdete v tomto videu:

Upozornenie: Zálohy enigiem sa robia cca v 6 mesačnom intervale, takže sa môže stať, že setting enigmy je neaktuálny. Treba si teda zoznam staníc zaktualizovať - buď cez Fastscan pre Vášho operátora, prípadne môžete použiť náš plugin pre automatickú aktualizáciu zoznamu staníc.

Ak ste si vytvorili zálohu svojho settingu, môžete si ho nahrať cez webrozhranie, postup nájdete TU.

Alebo cez Dreambox EDIT, postup nájdete TU.

Skiny

hdg3 hdg2

V enigme sú štandartné skiny danej enigmy + (pokiaľ to je možné v danej enigme a prijímači) aj skin HDGlass 16, alebo HDGlass 17.

Skin HDGlass si môžete navoliť v enigme OpenATV v menu/nastavenia/Používanie & GUI/Nastavenie vzhľadu/HDGlass a vo VTI enigme je to v menu/nastavenia/systém/vzhľad/hd-glass .

V enigme sú nainštalované aj picony (logá staníc) pre CZ/SK providerov. Picony je možné aktualizovať ručne podľa tohto návodu, alebo týmto postupom online cez skin HDGlass.

V nových zálohách je doinštalovaný aj plugin Chocholusek picons, pomocou ktorého si online aktualizujete picony. Ako na to je popísané v našom článku a videu nižšie.

Pluginy

plg1 plg2

Do prijímača inštalujeme rôzne doplnkové pluginy (záleží od typu prijímača) ako napr.: Archívy CZ/SK, CSFD, Infobartunerstate, Cool TV guide, Mediaplayer2, HbbTV, pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, OpenwebIf, File commander, KODI (ak je pre daný prijímač dostupný daný plugin) a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádií WebradioFS, nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádiá. 

Nastavenia enigmy

Rozlíšenie obrazu prijímača je v starších verziach enigmy 720p, v nových verziách enigmy je už nastavené na 1080i.

Zmenu rozlíšenia obrazu prevediete v menu/nastavenie/video/základné nastavenie/režim

Tunery

Tuner A je nastavený na príjem z Astra 23,5E. 

Ak ste používateľom služby freeSAT, alebo DIGI, prestavte si družicu na 0,8W Ku. Ak ste používateľom služby AntikSat, alebo Orange, prestavte si družicu na 16E Ku.

Pokiaľ máte možnosť príjmu z viacerých družíc súčasne, je potrebné ich do tuneru nastaviť cez voľbu Diseqc, pozrite si náš návod na nastavenie tunerov pri príjme z viacerých družíc. Pokiaľ máte motorický pohon paraboly, pozrite si náš návod ako nastaviť tuner pri parabole s motorom.

Ostatné tunery sú nenakonfigurované. Ak máte dvojtunerový prijímač a privedené k nemu dva káble od paraboly, nastavte si tuner B rovnako, ako je nastavený tuner A. Pokiaľ máte dvojtunerový prijímač a máte k nemu len jeden kábel, nastavte tuner B na voľbu "Prepojiť s tunerom A" (pokiaľ to daný prijímač umožňuje). Vlastníci prijímačov s FBC tunermi musia brať na zreteľ, že virtuálne tunery sa nesmú konfigurovať, takže nastaviť je potrebné len fyzické tunery (A a B).

Zmena jazyka

Nainštalované sú aj ďalšie jazykové mutácie systému, takže ak si chcete menu zapnúť napr. do češtiny, stačí si ho navoliť v menu/nastavenia/Používanie a GUI/jazyk. Ak používate image VTi, tak zmenu vykonáte v menu/Nastavenia/Sytém/Jazyk.

Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie obrazu prijímača je v nových verziách enigmy nastavené na 1080i, aby sa obraz objavil aj pre majiteľov FullHD televízorov. Ak používate už 4K televízor, rozlíšenie si zmente na 2160p, v menu Nastavenie - Video - Základné nastavenie - položka Režim.

FTP pripojenie

Meno: root

Heslo: root

Návod pre nastavenie FTP pripojenia nájdete TU.

Softcamy

webrozhranie oscamu je na porte 8888 a doscam na porte 83

Nastavenie tlačidiel enigmy OpenATV

červené: infopanel

zelené:zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

Nastavenie tlačidiel enigmy VTI

červené: HbbTV

červené dlho: výber pluginov

zelené:výber EPG a CSFD

zelené dlho: cam manager

žlté:  vstup do menu/pluginy

žlté dlho: info systém

modré: VTI panel

modré dlho: rozšírenia

šípka nahor: zoznam programov

šípka nadol: FAV skupiny programov


Inštalácie záloh:

Zálohu do emailu dostanete vždy v tzv. Full verzii, ktorá pozostáva zo samotného image so základným nastaveniami systému, nahratým kompletným zoznamom staníc a nahratými softcams pre čítanie dekódovacích kariet a zároveň obsahuje doinštalované pluginy. 

Pred inštaláciou  FULL zálohy enigmy (platí len pre zálohy, ktoré sa inštalujú cez Lokálnu inštaláciu), je niekedy potrebné nainštalovať najskôr klasickým spôsobom (čiže pri štarte prijímača) čistú enigmu OpenATVa až potom nainštalovať FULL zálohu lokálnou inštaláciou

Vo väčšine prípadov však môžete nahrať do prístroja rovno Full zálohu pomocou Lokálnej inštalácie. Čistý image odporúčame nahrávať len vtedy, ak máte v prístroji nainštalovaný veľmi starý OpenATV image (napr. OpenATV 6.3, alebo staršiu, alebo OpenATV 6.4 z pred dátumu 5/2019), alebo ak máte v prístroji image inej vývojárskej skupiny. V takýchto prípadoch treba nahrať najprv čistý image a až potom zálohu Full, kvôli prípadnej zmene kernelu a bootloaderu.


Čistý image sa inštaluje iným spôsobom, ako zálohu Full, preto prosím venujte pozornosť pri čítaní postupu nahratia. Čistý image OpenATV stiahnete tu. Ak sa zálohu nedarí nahrať ani pri správnom dodržaní postupu, odporúčame skúsiť iný USB kľúčik (čím menší a starší, tým lepšie), alebo ho preformátovať (FAT32), prípadne si prečítajte článok o tom aký USB kľúčik je vhodný pre inštaláciu Enigmy.

Popis funkčnosti jednotlivých hlavných funkcionalít, ktoré sme pri vytváraní konfigurácií prijímača testovali, nájdete v tabuľkách  pre daný prijímač. V danej tabuľke kliknite na "Spôsob a postup upgrade" a presmeruje Vás na článok, v ktorom nájdete postupy nahratia zálohy

Napriek nášmu testovaniu danej zálohy sa môže stať, že nejaký plugin spôsobí po čase nestabilitu systému. V takom prípade odporúčame preinštalovať systém zálohou Full, a ak sa problém opakuje, tak preinštaláciu čistým image, alebo návrat k predošlej verzii.

Odporúčanie pred fleshovaním novej zálohy E2:

Pred inštaláciou tejto enigmy si zálohujte potrebné dáta z prijímača, prípadne si urobte kompletnú zálohu Vášho systému!

 

Info ako požiadať o zaslanie zálohy, nájdete na konci článku.


Pre nájdenie zálohy, kliknite v zozname nižšie na požadovanú značku prijímača:

AB PULSe

AMIKO

AXAS

DINOBOT

DREAMBOX

EDISION

EVO

FERGUSON

FORMULER

GIGABLUE

HDBOX

HITUBE

IQON

MAXYTEC

MUTANT

OCTAGON

OPTICUM

QVIART

SPYCAT

TIVIAR

UCLAN

XPEED

XTREND

ZGEMMA

VU+

SPARK 1

SPARK 2


Ako požiadať o zálohu OS Enigma2?

SOFTLINUX.jpg

Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

Pokiaľ ste v našom e-shope Váš prijímač nezakúpili a máte záujem o našu nakonfigurovanú enigmu, tak si ju môžete zakúpiť v našom e-shope.

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Hodnotenie článku

4.7/5 hodnotení (16 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (19)

 • Alexander Abraham

  Alexander Abraham

  06 máj 2021 v 19:09 |
  prosim o zaslani nove konfogirace vu+ dekuji

  Odpovedať

  • Vladimír Vidlák

   Vladimír Vidlák

   24 október 2023 v 12:02 |
   Dobrý den děkuji za rychlou reakci na včerejší dotaz. Mám právě problém z velikostí USB flashek mám doma nejmenší 8 GB Phillips a 16GB Adata.Mám ještě SD kartu o vel.2GB kterou v PC zastrčím do .integrované čtečky.Po vyjmutí použiji přenosnou čtečku karet kterou přes USB kabel zastrčím do bočního USB vstupu na boku Uclan Ustym Pro.
   K tomu zálohování image ATV 6.4 mimo Ustym na USB flash.Mám zálohovat obě položky tj. Openatv (2023-10-23) as USB Recovery 2.položka Openatv 6.4 (2023-10-23) (corrent image).Kterou z nich .Doufám že moje doplňující otázky jsou srozumitelné. Děkuji za odpověď

   Odpovedať

   • Ellano.sk

    Ellano.sk

    24 október 2023 v 13:11 |
    Dobrý deň, je na Vás, ktorý image si chcete zálohovať. Ak používate iba jeden, tak potom ten, ktorý je označený ako current.

    Odpovedať

 • Ivan.P

  Ivan.P

  07 máj 2021 v 08:43 |
  Dobrý deň.
  Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na info@ellano.sk , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

  Odpovedať

 • Mikuláš Mačanský

  Mikuláš Mačanský

  18 júl 2021 v 10:27 |
  ďakujem za upozornenie a prosil by som zaslať obratom najnovší softwear pre môj formular f4, zakúpený u Vás 2016616220 , aj s krátkym návodom na inštaláciu nakolko pôvodný mi totálne vypadol aj s natiahnutými stanicami Freesat UPC, momentálne mám tam len úvodnú obrazovku s hradom Orava , s poydravom,M.Mačanský Hurbanovo

  Odpovedať

 • Marek

  Marek

  18 október 2021 v 13:30 |
  Dobrý deň, je možne niekde vo VTI na VU Zero 4k nastaviť, aby sa externý disk (Adata 1TB) vypínal v pohotovostnom režime prijímača, nie iba keď úplne vypnem prijímač.

  Odpovedať

  • Ivan

   Ivan

   19 október 2021 v 08:38 |
   Dobrý deň.
   Je to vo VTI panel(zobrazí sa stlačením modrého tlačidla na DO)/VTI systémové nástroje/Pohotovostný režim HDD.

   Odpovedať

   • Marek

    Marek

    20 október 2021 v 09:12 |
    Ďakujem, našiel som to. To ho vypnem ale manuálne. Nie je možné nastaviť časový interval po ktorom sa napájanie disku vypne automaticky po prepnutí prijímača do pohotovostného režimu. Dá sa niekde zmeniť/zrušiť to logo ellano (u mňa bojnický zámok)? Ďakujem.

    Odpovedať

 • Ivan.P

  Ivan.P

  21 október 2021 v 08:27 |
  Dobrý deň.
  Tu je návod ako zmeniť bootlogo: https://digitalne.ellano.sk/magazin-7/rady-a-tipy/digitalna-kola/item/ako-vytvorit-a-zmenit-bootlogo-v-prijimacoch-s-os-enigma-2
  Iné nastavenie vo VTI ku HDD som nenašiel ani ja skúste pozrieť VTI fórum: https://www.vuplus-support.org/

  Odpovedať

 • Jaroslav

  Jaroslav

  26 január 2022 v 13:55 |
  Octagon Sf 4008 objednavka xxxxx

  Odpovedať

  • Ivan.P

   Ivan.P

   27 január 2022 v 09:53 |
   Dobrý deň.
   Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

   Odpovedať

 • Antonín Král

  Antonín Král

  07 jún 2022 v 09:42 |
  Prosím laskavě o Vaši poslední zálohu openatv pro xtrend 9500. Děkuji, Král

  Odpovedať

  • Ivan.P

   Ivan.P

   07 jún 2022 v 14:31 |
   Dobrý deň.
   Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na info@ellano.sk , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

   Odpovedať

 • Tibor

  Tibor

  07 jún 2022 v 11:06 |
  Prosím o link na nový soft, prijímač mám od Vás vu solo 4k.....ale číslo fa neviem nájsť.... Ďakujem

  Odpovedať

  • Ivan

   Ivan

   07 jún 2022 v 14:33 |
   Dobrý deň.
   Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na info@ellano.sk , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

   Odpovedať

 • Jiří Holý

  Jiří Holý

  02 december 2022 v 12:32 |
  Dobrý den, uvažuji o koupi vašeho předinstalovaného OS OpenATV 7.0 pro Vu+ Ultimo 4k, ale podmínkou je funkčnost programu Prima Krimi HD s kartou Skylink ICE. Je tento program na vašem OS k dispozici?

  Odpovedať

  • Ellano

   Ellano

   02 december 2022 v 19:56 |
   Dobrý deň, kontaktujte prosím naše technické oddelenie na email, určite Vám budú vedieť poradiť.

   Odpovedať

 • alexej tuleja

  alexej tuleja

  15 február 2023 v 13:53 |
  prosim o zalohu na zgemma h9 2s dakujem

  Odpovedať

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu