Zoznam záloh ELLANO.SK pre linuxové prijímače s OS Enigma2

Napísal Ivan P. 1 dňa 09 september 2020 do kategórie Magazín, Konfigurácie E2

databáza záloh E2 podľa modelov prijímača

V tomto článku nájdete databázu naších záloh ELLANO.SK pre linuxové prijímače s operačným systémom Enigma 2. Prejsť rýchlo na zoznam prijímačov, môžete kliknutím tu.

Naše zálohy sú konfigurované z najnovších stabilných verzii enigmy. U väčšiny prijímačov je to enigma OpenATV, u prijímačov VU+ aj enigma VTI a u niektorých prijímačov Dreambox je to enigma DreamElite, GeminiGP4, alebo Newnigma2.

LOGOELLANO2018GLOW.png

GB_Quad4K_seitlich.png

Ako sú nakonfigurované naše zálohy enigmy?

Ukážky základnej obrazovky OSD a MENU v image OpenATV:

 infb menu

Nastavenie čítačiek kariet

V našej zálohe sú nastavené čítačky kariet pre čítanie dekódovacích kariet Skylink ICE a Skylink Irdeto (iba karty bez unibloku), Freesat UPC ICE, RTVS, Plustelka, Antiksat a Orange TV.

Pozor, plná funkčnosť akejkolvek karty nie je v univerzálnej čítačke garantovaná. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za dôsledky zmien vysielacích parametrov, nakoľko my sami nevysielame, čiže nedokážeme tieto zmeny predvídať, či ovplyvniť.

Predvolený softcam (OScam - plugin pre čítanie karty) je vždy pre karty Skylink ICE (pod čipom má nápis ICE01). Ak vlastníte inú kartu (iný typ Skylink karty, alebo kartu iného operátora), stačí si to jednoducho zmeniť v menunávod aj video návod nájdete tu.

Zoznam programov

zp1 zp2

Stanice sú už naladené, nové ladenie teda nie je potrebné spúšťať (hrozí rozhodenie zoznamu). Stanice sú prehľadne zoradené v niekoľkých favoritných skupinách (Skylink CZ/SK, Antik, freeSAT, Orange, DIGI, Fotelka a dalšie skupiny pre iných operátorov, družice, či žánrové skupiny ). V enigme sú naladené programy pre providerov Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Orange TV, DigiTV + zahraničné programy z Astra 19.2E, Hotbird 13E a mnoho ďalších.

Predvolená je skupina Skylink Slovak republic, v ktorej je spustený Fastscan pre automatické prelaďovanie. Zmenu favoritnej skupiny vykonáte jednoduchým stlačením modrého tlačítka v zozname staníc a výbere požadovanej skupiny.

V enigmách OpenATV a VTI je nainštalovaný aj plugin FASTSCAN pre rýchle naladenie programov Skylink a iných providerov.

Ako preladiť stanice pomocou FASTSCANU nájdete v tomto videu:Upozornenie: Zálohy enigiem sa robia cca v 6 mesačnom intervale, takže sa môže stať, že setting enigmy je neaktuálny. Treba si spolu so zálohou vyžiadať aj setting E2 a po nafleshovaní zálohy aktualizovať setting E2 cez webrozhranie, alebo cez Dreambox EDIT, prípadne len spustiť Fastscan pre Vášho operátora.

Postup nahratia settingu cez webrozhranie nájdete TU.

Postup nahratia settingu cez Dreambox EDIT nájdete TU.

Prípadne môžete použiť náš plugin pre automatickú aktualizáciu zoznamu staníc.

Skiny

hdg3 hdg2

V enigme sú štandartné skiny danej enigmy + (pokiaľ to je možné v danej enigme a prijímači) aj skin HDGlass 16, alebo HDGlass 17.

Skin HDGlass si môžete navoliť v enigme OpenATV v menu/nastavenia/Používanie & GUI/Nastavenie vzhľadu/HDGlass a vo VTI enigme je to v menu/nastavenia/systém/vzhľad/hd-glass .

V enigme sú nainštalované aj picony (logá staníc) pre CZ/SK providerov. Picony je možné aktualizovať ručne podľa tohto návodu, alebo týmto postupom online cez skin HDGlass.

V nových zálohách je doinštalovaný aj plugin Chcholusek picons, pomocou ktorého si online aktualizujete picony. Ako na to je popísané v našom článku a videu nižšie.

Pluginy

plg1 plg2

Do prijímača inštalujeme rôzne doplnkové pluginy (záleží od typu prijímača) ako napr.: Archívy CZ/SK, CSFD, Infobartunerstate, Cool TV guide, Mediaplayer2, HbbTV, pictureplayer, EPG refresh, Youtube, HDMI CEC, OpenwebIf, File commander, KODI (ak je pre daný prijímač dostupný daný plugin) a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádií WebradioFS, nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádiá. 

Nastavenia enigmy

Rozlíšenie obrazu prijímača je v starších verziach enigmy 720p, v nových verziách enigmy je už nastavené na 1080i.

Zmenu rozlíšenia obrazu prevediete v menu/nastavenie/video/základné nastavenie/režim

Tunery

Tuner A je nastavený na príjem z Astra 23,5E. 

Ak ste používateľom služby freeSAT, alebo DIGI, prestavte si družicu na 0,8W Ku. Ak ste používateľom služby AntikSat, alebo Orange, prestavte si družicu na 16E Ku.

Pokiaľ máte možnosť príjmu z viacerých družíc súčasne, je potrebné ich do tuneru nastaviť cez voľbu Diseqc, pozrite si náš návod na nastavenie tunerov pri príjme z viacerých družíc. Pokiaľ máte motorický pohon paraboly, pozrite si náš návod ako nastaviť tuner pri parabole s motorom.

Ostatné tunery sú nenakonfigurované. Ak máte dvojtunerový prijímač a privedené k nemu dva káble od paraboly, nastavte si tuner B rovnako, ako je nastavený tuner A. Pokiaľ máte dvojtunerový prijímač a máte k nemu len jeden kábel, nastavte tuner B na voľbu "Prepojiť s tunerom A" (pokiaľ to daný prijímač umožňuje). Vlastníci prijímačov s FBC tunermi musia brať na zreteľ, že virtuálne tunery sa nesmú konfigurovať, takže nastaviť je potrebné len fyzické tunery (A a B).

Zmena jazyka

Nainštalované sú aj ďalšie jazykové mutácie systému, takže ak si chcete menu zapnúť napr. do češtiny, stačí si ho navoliť v menu/nastavenia/Používanie a GUI/jazyk. Ak používate image VTi, tak zmenu vykonáte v menu/Nastavenia/Sytém/Jazyk.

Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie obrazu prijímača je v nových verziách enigmy nastavené na 1080i, aby sa obraz objavil aj pre majiteľov FullHD televízorov. Ak používate už 4K televízor, rozlíšenie si zmente na 2160p, v menu Nastavenie - Video - Základné nastavenie - položka Režim.

FTP pripojenie

Meno: root

Heslo: root

Návod pre nastavenie FTP pripojenia nájdete TU.

Softcamy

webrozhranie oscamu je na porte 8888 a doscam na porte 83

Nastavenie tlačidiel enigmy OpenATV

červené: infopanel

zelené:zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

Nastavenie tlačidiel enigmy VTI

červené: HbbTV

červené dlho: výber pluginov

zelené:výber EPG a CSFD

zelené dlho: cam manager

žlté:  vstup do menu/pluginy

žlté dlho: info systém

modré: VTI panel

modré dlho: rozšírenia

šípka nahor: zoznam programov

šípka nadol: FAV skupiny programov


UPOZORNENIE k inštalácií záloh:

Pred inštaláciou  FULL zálohy enigmy (platí len pre zálohy, ktoré sa inštalujú cez Lokálnu inštaláciu), treba nainštalovať najskôr klasickým spôsobom, čiže pri štarte prijímača (podľa postupu pre daný model) enigmu Základ , alebo čistú enigmu OpenATv 6.4 a až potom nainštalovať FULL zálohu lokálnou inštaláciou (platí iba pre prijímače, kde sa inštalácia FULL zálohy vykonáva lokálnou inštaláciou). Pokiaľ nainštalujte na enigmu OpenATV 6.3 priamo zálohu OpenATV 6.4, tak prijímač veľmi pravdepodobne nenabootuje a bude potrebné urobiť to, čo je písané v predchádzajúcej vete.

Popis funkčnosti jednotlivých hlavných funkcionalít, ktoré sme pri vytváraní konfigurácií prijímača testovali, nájdete v tabuľkách  pre daný prijímač. V danej tabuľke kliknite na "Spôsob a postup upgrade" a presmeruje Vás na článok, v ktorom nájdete postupy nahratia zálohy

Zálohy do emailu dostanete vždy dve, jedna je tzv. Základ, druhá označená ako Full. Záloha základ je image so základným nastaveniami systému, nahratým kompletným zoznamom staníc a nahratými softcams pre čítanie dekódovacích kariet. Záloha Full obsahuje všetko, čo záloha Základ + obsahuje doinštalované pluginy. 

Záloha Základ sa väčšinou inštaluje iným spôsobom, ako záloha Full, preto prosím venujte pozornosť pri čítaní postupu nahratia. Odporúčame vždy nahrať najprv zálohu Základ a až potom zálohu Full, kvôli prípadnej zmene kernelu a bootloaderu. Ak sa zálohu nedarí nahrať ani pri správnom dodržaní postupu, odporúčame skúsiť iný USB kľúčik (čím menší a starší, tým lepšie), alebo ho preformátovať.

Napriek nášmu testovaniu danej zálohy sa môže stať, že nejaký plugin spôsobí po čase nestabilitu systému. V takom prípade odporúčame preinštalovať systém zálohou Full, a ak sa problém opakuje, tak preinštaláciu zálohou Základ, alebo návrat k predošlej verzii.

Odporúčanie pred fleshovaním novej zálohy E2:

Pred inštaláciou tejto enigmy si zálohujte potrebné dáta z prijímača, prípadne si urobte kompletnú zálohu Vášho systému!

Info ako požiadať o zaslanie zálohy, nájdete na konci článku.


Pre nájdenie zálohy, kliknite v zozname nižšie na požadovanú značku prijímača:

AMIKO

AXAS

DINOBOT

DREAMBOX

EDISION

EVO

FERGUSON

FORMULER

GIGABLUE

HDBOX

HITUBE

IQON

MAXYTEC

MUTANT

OCTAGON

OPTICUM

QVIART

SPYCAT

TIVIAR

UCLAN

XPEED

XTREND

ZGEMMA

VU+

SPARK 1

SPARK 2


Ako požiadať o zálohu OS Enigma2?

SOFTLINUX.jpg

Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

Pokiaľ ste v našom e-shope Váš prijímač nezakúpili a máte záujem o našu nakonfigurovanú enigmu, tak si ju môžete zakúpiť v našom e-shope.

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Hodnotenie článku

4.8/5 hodnotení (11 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (3)

 • Alexander Abraham

  Alexander Abraham

  06 máj 2021 v 19:09 |
  prosim o zaslani nove konfogirace vu+ dekuji

  Odpovedať

 • Ivan.P

  Ivan.P

  07 máj 2021 v 08:43 |
  Dobrý deň.
  Zálohu pre prijímač kúpený v našom e-shope si môžete bezplatne vyžiadať emailom na info@ellano.sk , kde musíte uviesť model prijímača a číslo Vašej objednávky, alebo faktúry daného prijímača.

  Odpovedať

 • Mikuláš Mačanský

  Mikuláš Mačanský

  18 júl 2021 v 10:27 |
  ďakujem za upozornenie a prosil by som zaslať obratom najnovší softwear pre môj formular f4, zakúpený u Vás 2016616220 , aj s krátkym návodom na inštaláciu nakolko pôvodný mi totálne vypadol aj s natiahnutými stanicami Freesat UPC, momentálne mám tam len úvodnú obrazovku s hradom Orava , s poydravom,M.Mačanský Hurbanovo

  Odpovedať

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu